Nacházíte se zde: Úvod > Akce na ZSF JU vysvětlila vše, co se týká těhotenství, porodu i péče o malé dítě. Součástí byla také instruktáž samovyšetření prsu

Akce na ZSF JU vysvětlila vše, co se týká těhotenství, porodu i péče o malé dítě. Součástí byla také instruktáž samovyšetření prsu

Plánovaná akce (2.5.2019)

Akce na ZSF JU vysvětlila vše, co se týká těhotenství, porodu i péče o malé dítě. Součástí byla také instruktáž samovyšetření prsu

U příležitosti Mezinárodního dne porodních asistentek, který připadá na 5. května, pozvala ZSF JU veřejnost ve čtvrtek 2. května do budovy Vltava/Uran. V sále A v 1. patře se dopoledne a odpoledne konala série přednášek Životní styl v těhotenství, Porod, Péče o ženu v šestinedělí a Péče o dítě. Studentky si připravily prezentace a řadu činností ukázaly i názorně na modelech, například koupání miminka. Součástí byla také instruktáž samovyšetření prsu s praktickou ukázkou na modelu.

Tato akce měla letos premiéru a splnila svůj účel: Přilákala nastávající maminky i ženy, které v tomto oboru pracují. „Ženy mohly přednášky využít jako předporodní přípravu (předporodní kurzy). Ve vestibulu byly navíc vystavené pomůcky k výuce v oboru Porodní asistentka, který má na naší fakultě dlouhou tradici,“ upřesnila odborná garantka akce PhDr. Drahomíra Filausová, Ph.D., která pracuje na ZSF JU od roku 2001 a po celou dobu se podílí na výuce porodních asistentek. Zároveň pracuje jako porodní asistentka na Gynekologicko-porodnickém oddělení českobudějovické nemocnice.

Vstup byl volný, po přednáškách následovala diskuse i možnost zeptat se na cokoli individuálně a poté se zájemkyně přesunuly do vestibulu. Využila toho i Martina Karásková z Jihočeské univerzity, která čeká své první dítě v létě. Třikrát se neúspěšně snažila dostat na předporodní kurzy, které pořádá českobudějovická nemocnice. Vždy je prý tolik zájemkyň, že jsou hned zaplněné a přihlašování přes internet je okamžitě zablokované. „Vzhledem k tomu, že já ani můj muž nepocházíme z Českých Budějovic, jsem potřebovala hlavně praktické informace, jak to chodí v českobudějovické nemocnici. Vše potřebné jsem se zde dozvěděla. Nemocnice má sice dobře zpracované webové stránky na toto téma, ale vždy se hodí nějaké vychytávky z praxe a zkušenosti od ostatních rodiček,“ uvedla a ocenila také modely k výuce oboru Porodní asistentka, které jí ukázaly studentky ve vestibulu.

Už v červnu čeká porod Lucii Fleischmann z Českých Budějovic, která se o této akci konané na ZSF JU dozvěděla ze sociálních sítí a byla za ni vděčná, protože ani jí se nepodařilo dostat se do předporodních kurzů v nemocnici. Nyní na naší fakultě získala řadu cenných poznatků a informací. Plánuje vyzkoušet například masáž hráze pro snazší porod, zaujala ji také informace o balónku Aniball.

Dvacet let pracuje v tomto oboru porodní asistentka Ludmila Čermínová, kterou tato profese pořád velmi baví a dojímá – šance pomoci přivést dítě na svět je zázrak, který nezevšední. Za dobu jejího působení v oboru se hodně změnilo, velkým přínosem je to, že porodní asistentky získávají zpět své kompetence a mohou vést porody tak, aby rodičkám tento proces co nejvíc usnadnily. „Dostat se na porodní sál nebylo dřív pro naši profesi běžnou záležitostí, i když všechny jsme si to samozřejmě přály. Líbí se mi, že už se situace změnila a kompetence se nám vracejí,“ uvedla.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory