Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Absolventka ZSF JU se snaží rozhýbat prevenci na Novohradsku

Absolventka ZSF JU se snaží rozhýbat prevenci na Novohradsku

Plánovaná akce (12.9.2015)

Absolventka ZSF JU se snaží rozhýbat prevenci na Novohradsku

Pochod Nordic Walking, který už má na naší fakultě tradici, se stal inspirací pro další akci

Centrum prevence civilizačních chorob Zdravotně sociální fakulty JU bude mít zastoupení při 1. přátelském pochodu Nordic Walking branou do Novohradských hor. Tak se jmenuje akce, u jejíhož zrodu stojí absolventka naší fakulty Michaela Šuplerová, která letos v červnu založila spolek Novohradská renesance. Jeho první velká akce se koná 12. září v Benešově nad Černou a centrum prevence ji obohatí o různá měření zdravotního stavu a poradenství na téma zdravý životní styl.

Zaměření spolku, který vede bývalá studentka studijního programu Ošetřovatelství, velmi zaujalo koordinátorku centra prevence Mgr. Lenku Šedovou, Ph.D.. „Pracuje nyní na Novohradsku jako zdravotní sestra a všimla si, jak je tato oblast z hlediska prevence zanedbaná. Proto nás oslovila s představou, že bychom tam mohli zdravotní edukací hodně pomoci,“ vysvětlila. Výhodné je i to, že centrum prevence díky této akci své aktivity představí v dosud nepokrytém území a může motivovat obyvatele Novohradska k návštěvě při jejich cestách do Českých Budějovic.

Mezi cíle spolku patří ochrana kulturního dědictví, životního prostředí, podpora a rozvoj lidové tvořivosti Novohradska, jakož i pořádání kulturních, sociálně, zdravotně a bezpečnostně preventivních, vzdělávacích a sportovních akcí. „Členové našeho spolku zaujímají různé pomáhající profese a především nám není lhostejné, kam se ubírá zdejší zdravotnická péče v našem pohraničí. Zcela tu postrádáme schopné a vzdělavatelné praktické lékaře, kteří svou ochotou a zájmem přispějí k prevenci, edukaci a celkově k holismu. Proto jsme se inspirovali aktivitou ZSF JU (moje alma mater) a společně s Komunitní školou v Benešově nad Černou budeme pořádat 1. přátelský  pochod Nordic Walking branou Novohradských hor s edukačním a preventivním programem zdravého životního stylu a zdravého stravování,“ vysvětlila Šuplerová.  

Sraz účastníků je v sobotu 12. září na benešovském náměstí před kostelem ve 13 hodin. Lidé si tam budou moci půjčit hole a naučit se, jak s nimi správně chodit. Ve 13:30 odstartuje čtyřapůlkilometrový pochod směrem na Zaječí vrch. Po trase budou rozeseta stanoviště s kvízem o zdraví a akci zakončí tombola obsahující pomůcky k prevenci zdraví. Nebude chybět kulturní program a občerstvení. V cíli zhruba v 15 hodin dostane hlavní prostor Centrum prevence civilizačních chorob ZSF JU: nabídne měření krevního tlaku, tepové frekvence, glykémie, cholesterolu BMI a měření Bodystatem, to vše samozřejmě včetně poradny, jak žít zdravě a co pro to udělat.

„Přáli bychom si, aby se tento pochod stal tradicí a přispěl k podpoře zdraví. Tento první ročník bude mít obecně preventivní zaměření. Příští rok bychom pochod NW chtěli přímo tematicky ohraničit a specifikovat,“ naznačuje své další plány absolventka ZSF JU Michaela Šuplerová.

Přiložené obrázky