Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > „Byla to obrovská životní zkušenost," hodnotí studentky svou stáž v Berlíně

„Byla to obrovská životní zkušenost," hodnotí studentky svou stáž v Berlíně

Novinka (1.7.2015)

„Byla to obrovská životní zkušenost," hodnotí studentky svou stáž v Berlíně

Německý časopis EJF Aktuell informoval o stáži studentek ZSF JU ve výchovně terapeutických a zdravotně sociálních zařízeních pro postižené děti, dospělé a seniory

Německá společnost Evangelisches Jugend und Fürsorgewerkes, s níž má Zdravotně sociální fakulta JU již řadu let navázanou smluvní spolupráci, disponuje v Berlíně i v dalších částech Německa výchovně terapeutickými a zdravotně sociálními zařízeními pro postižené děti, dospělé a seniory. Čtyři studentky (Jana Hálová, Zuzana Filipová - obě z oboru RPN, Aneta Zetochová a Aneta Bendová - obě obor SP) měly jedinečnou možnost absolvovat v rámci programu ERASMUS+ tříměsíční praktikum v některých těchto zařízeních. O jejich pobytu dokonce vyšla pochvalná zpráva v novinách.

V prvém čísle letošního vydání německého časopisu EJF Aktuell v článku Ein Sommer in Berlin informovala paní Regine Strelow, která měla celou záležitost na starosti, že si tam naše studentky počínaly výborně. Vedle několika běžných zařízení jim byla dokonce umožněna praxe v zařízení ve Frostenwalde, které je specializováno na zabránění vazebního řešení delikvence mladistvých (podrobnější informace o tomto v Evropě unikátním zařízení lze nalézt v publikaci Hála, J., Krell, W., Möller, E. /2014/: Quo vadis poena. Praha, Triton). Článek končí sdělením, že naše studentky byly všude velmi dobře přijaty a při loučení na tvářích klientů nechyběly slzičky".

Je to další důkaz o tom, že vyjet do ciziny na zkušenou má smysl. Pobyt v Německu, a zejména v Berlíně, je vždy velkým přínosem. Fenomenální atmosféra supermoderního města s obrovskou škálou kulturních a společenských zážitků, německy perfektní odborná zařízení vybudovaná a provozovaná společností EJF a profesionální, současně však hluboce lidský přístup pracovníků těchto institucí, to jsou jen hlavní devizy praxe studenta ZSF JU v nejvyspělejším regionu Evropy. A zdokonalit se v odborné i konverzační němčině, to se v životní orientaci na německy mluvící země bude rozhodně hodit. Nehledě k tomu, že moji němečtí kolegové opakovaně zdůrazňují svoji ochotu nabízet těm nejlepším studentům zaměstnání a s tím spojený další profesní i společenský růst," hodnotí PhDr. Jaroslav Hála z katedry právních oborů, řízení a ekonomiky ZSF JU.

Studentky svůj pobyt podrobně popsaly v závěrečné zprávě, která je na webových stránkách kanceláře pro zahraniční vztahy a obsahuje i řadu praktických rad pro další zájemce o stáže. Berlínu se ne nadarmo říká New York Evropy, čeká Vás atmosféra naprosté svobody, alternativy, jedinečného stylu a nekonečně žijící kultury. Pracovní stáž v Berlíně se nám všem velmi líbila, po třech měsících jsme si toto město velice zamilovaly. Berlín je opravdu úžasné a pestré město se spoustou možností. Každý si tu najde vyžití podle svého. Byla to obrovská životní zkušenost a jsme moc rády, že jsme ji mohly zažít. Lidé jsou moc milí, ochotní, trpěliví, komunikativní, přátelští, pomáhají si vzájemně, jsou ochotni pomoci i cizinci bez problému. Nemusíte se bát ani německého jazyka, tři měsíce vám rozhodně pomůžou zlepšit jazykové dovednosti,“ shrnuly dívky.

Přiložené obrázky