Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Centrum prevence zaujalo účastníky pochodu Novohradskem

Centrum prevence zaujalo účastníky pochodu Novohradskem

Novinka (18.9.2015)

Centrum prevence zaujalo účastníky pochodu Novohradskem

Absolventka ZSF JU Michaela Šuplerová založila spolek Novohradská renesance, který dbá i na zdravý životní styl

Velký ohlas zaznamenalo Centrum prevence civilizačních chorob ZSF JU při 1. přátelském pochodu Nordic Walking branou do Novohradských hor, což byla akce, u jejíhož zrodu stojí bývalá studentka studijního programu Ošetřovatelství ZSF JU Michaela Šuplerová. Pochod se konal v sobotu 12. září za krásného počasí a jeho součástí byl i doprovodný program zaměřený na prevenci. Akci zpestřilo také zdravé občerstvení a taneční vystoupení. Někteří lidé přišli na akci právě kvůli měření, pochodu se sice neúčastnili, ale využitím služeb a poradenství o zdravém životním stylu také udělali něco pro své zdraví. "Zástupkyně našeho centra prevence vyšetřily pětadvacet lidí. Zájem o naše služby byl opravdu velký a překvapující," shrnula koordinátorka centra Mgr. Lenka Šedová, Ph.D. 

Pochod vedla lektorka Jaruška Morávková z Hradce Králové ze společnosti Birki, dobře známá z akce pořádané naší fakultou vždy v květnu. "Vysvětlení paní Jarušky bylo hodně poučné, kvíz je upozornil na péči o své zdraví a tombola byla opravdu napínavá. Milým překvapením byla hojná účast dětí. Všichni si přáli, abychom takový pochod uspořádali aspoň dvakrát za rok. Dokonce se kvízu účastnily dvě rakouské návštěvnice, příští rok prý chtějí přijít ve větším počtu. Z toho plyne, že kvíz necháme ještě přeložit do němčiny," uvedla Michaela Šuplerová.

Tato absolventka ZSF JU pracuje nyní na Novohradsku jako zdravotní sestra a všimla si, jak je tato oblast z hlediska prevence zanedbaná. Proto Centrum prevence civilizačních chorob oslovila s představou, že by tam mohlo zdravotní edukací hodně pomoci. Výhodné je, že díky tomu centrum své aktivity představilo v dosud nepokrytém území a motivovalo obyvatele Novohradska k návštěvě při jejich cestách do Českých Budějovic.

Mezi cíle spolku Novohradská renesance patří ochrana kulturního dědictví, životního prostředí, podpora a rozvoj lidové tvořivosti Novohradska, jakož i pořádání kulturních, sociálně, zdravotně a bezpečnostně preventivních, vzdělávacích a sportovních akcí. „Členové našeho spolku zaujímají různé pomáhající profese a především nám není lhostejné, kam se ubírá zdejší zdravotnická péče v našem pohraničí. Zcela tu postrádáme schopné a vzdělavatelné praktické lékaře, kteří svou ochotou a zájmem přispějí k prevenci, edukaci a celkově k holismu," upozornila organizátorka pochodu, kterou inspirovala právě akce Nordic Walking Tour pravidelně pořádaná Zdravotně sociální fakultou JU.