Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Pondělní akce na náměstí připomněla Mezinárodní den sester

Pondělní akce na náměstí připomněla Mezinárodní den sester

Novinka (12.5.2014)

Pondělní akce na náměstí připomněla Mezinárodní den sester

ZSF nabídla před českobudějovickou radnicí různá měření a lekci samovyšetřování prsou

Velký ohlas měla akce ZSF JU připomínající Mezinárodní den sester, který připadá na 12. května. Na českobudějovickém náměstí v pondělí od 10 do 17 hodin přímo před radnicí v podloubí umístila šest stolů s přístroji Centra prevence civilizačních chorob ZSF. Nabídky nechat si změřit hodnoty krevního tlaku, pulzu, BMI a celkový stav tuků, glykémie a cholesterolu využilo více než sto lidí. Měření bylo zdarma a jeho součástí bylo také poradenství se zaměřením na zdravý životní styl. Ženy a dívky si také pod dohledem speciálně proškolených lektorek vyzkoušely nácvik správné techniky samovyšetřování prsou na modelu.

Cílem této akce bylo hlavně poukázat na to, že všeobecné sestry nemusí působit jen ve zdravotnických zařízeních, ale že se komunitně mohou podílet na zlepšování zdraví lidí přímo tam, kde žijí. 

Akce měla motto "Sestry: Hybná síla změn. Zásadní zdroj pro zdraví" a ZSF JU ji uspořádala pod záštitou Magistrátu města České Budějovice. Touto formou se na veřejnosti představila poprvé a téma zvolila podle zkušeností s obdobnými akcemi, při nichž lidé projevují o měření garantované odborníky velký zájem. "Potěšilo nás, že akce měla tak velký ohlas - občas se tvořila dlouhá fronta. Chtěli bychom tím zahájit novou tradici a každý rok zdůraznit jiné téma," podotkla Mgr. Lenka Šedová, Ph.D., z katedry ošetřovatelství a porodní asistence ZSF JU. Mezinárodní den sester je připomínkou data narození anglické zdravotní sestry Florence Nightingalové, průkopnice moderního ošetřovatelství (1820–1910). Mezi účastníky dnešní akce byl i lékař z Anglie, který je už v penzi a náhodně ho prezentace ZSF přilákala. Když zjistil, že je to i vzpomínka na Florence Nightingalovou, velmi ho to potěšilo a o slavné ženě organizátorkám s nadšením vyprávěl.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory