Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Na Uranu je výstava upozorňující na rovná práva romských dětí na vzdělání

Na Uranu je výstava upozorňující na rovná práva romských dětí na vzdělání

Novinka (17.11.2013)

Na Uranu je výstava upozorňující na rovná práva romských dětí na vzdělání

Letošní třetí ročník konference Lidská práva v proměnách času se zabýval tématem Svět dítěte

Až do 25. listopadu si lidé mohou ve vestibulu budovy ZSF Uran prohlédnout putovní výstavu Nadace Open Society Fund Praha s názvem Jak ztratit další generaci. Představuje fotografie a příběhy mladých Romů, kteří zažalovali český stát u Evropského soudu pro lidská práva za to, že je poslal do zvláštních škol. Rozsudek tohoto soudu v roce 2007 potvrdil, že romské děti čelí v českých školách diskriminaci. Účastníci kauzy jsou dnes již dospělí lidé a rodiče – a snaží se zabránit tomu, aby jejich děti sdílely stejný osud.

Právě tímto tématem začala v úterý na ZSF JU konference Lidská práva v proměnách času, kterou uspořádala katedra právních oborů, řízení a ekonomiky ZSF JU. Nabitý program naplnilo více než 20 příspěvků na téma Svět dítěte pohledem vědních disciplín.

Jako první tam vystoupila zástupkyně Nadace Open Society Fund Magdaléna Karvayová, koordinátorka programu Boj proti diskriminaci, jehož cílem je prosadit, aby všechny děti měly rovné šance na kvalitní vzdělání. Upozornila na stále běžnou praxi, že romští rodiče jsou v podstatě společností manipulováni k rozhodnutí nedávat dítě do běžných škol, nýbrž do škol praktických, dříve označovaných jako zvláštní. Tím ale nevědomě brání svým dětem, aby získaly dostatečné vzdělání, které by jim pak umožnilo uspět na trhu práce. „To vede k rozvoji xenofobních nálad a názorů, že Romové parazitují na sociálních dávkách,“ uvedla. Pro České Budějovice je toto téma důležité i vzhledem k nedávným nepokojům na sídlišti Máj.

K otázkám práv dítěte měli na ZSF co říci odborníci, kteří se zabývají jak vzděláváním, tak například domácím násilím či působením reklamy na děti. Zazněly i příspěvky týkající se ochrany nenarozeného života a pohledu na hormonální antikoncepci.

Konference věnovaná Lidským právům v proměnách času uspořádala ZSF už potřetí, tentokrát i za účasti kolegů ze Slovenska. „Věřím, že tyto konference budou pokračovat i v příštích letech, protože jejich témata jsou obrovsky zajímavá. To, v jehož kontextu je dítě, je obzvlášť cenné. Má tolik souvislostí, že bylo možné sestavit velmi pestrý a bohatý program,“ uvedl proděkan pro rozvoj ZSF JU prof. JUDr. Vilém Kahoun, Ph.D.

Akce se konala od rána až do pozdního odpoledne, protože úhlů pohledu na práva dítěte bylo opravdu mnoho – včetně šikany a použití tělesných trestů. Posluchače, mezi nimiž byla řada studentů, zaujaly například i příspěvky o tom, jak městská rodina s dětmi využívá volný čas či téma Dítě jako objekt působení reklamy. Podle autorky průzkumu PhDr. Martiny Hruškové, Ph.D., ze ZSF JU je alarmující, že velká část rodičů považuje za aktivní formu trávení volného času také pobyt v nákupních centrech. Ing. Marie Klímová, Ph.D., zase konstatovala, že reklama má na děti třikrát větší vliv než na dospělé. „Děti nejsou schopné odlišit reklamu od běžného vysílání,“ upozornila.

Přiložené obrázky