Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Lidové noviny věnovaly velký prostor výzkumu, který vzešel ze ZSF JU

Lidové noviny věnovaly velký prostor výzkumu, který vzešel ze ZSF JU

Novinka (16.9.2015)

Lidové noviny věnovaly velký prostor výzkumu, který vzešel ze ZSF JU

Jak staré rodiče by si děti přály mít, kdyby si mohly vybrat?

Výsledky výzkumu z oblasti etiky asistované reprodukce, iniciovaného doc. Hanou Konečnou z katedry klinických a preklinických oborů ZSF JU, zaujaly kromě odborných titulů také běžná média. Velký prostor tématu věnovaly sobotní Lidové noviny, které v příloze Relax uveřejnily článek na titulní straně, kde podávají téma čtivou a atraktivní formou. Celý článek, jehož rozsah přesáhl jednu tiskovou stranu, je v příloze této zprávy, zkrácená podoba se dostala i na Lidovky.cz. Zde je úryvek:

"Dokážou šedesátiletá matka a třiašedesátiletý otec pečovat o novorozeně stejně, jako kdyby jim bylo dvacet? Není to čirá nezodpovědnost nejen ze strany rodičů, ale také těch, kdo jim narození dětí v tak vysokém věku umožnili? Neměly by se změnit zákony? Podobná debata probíhá vzhledem ke stále rostoucímu počtu starších rodiček a ­otců i v Česku. Diskusi o odpovědném rodičovství postavili do trochu jiné roviny vědci ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a ­z­ Univerzity Karlovy v­ Praze. Letos na toto téma dokončili unikátní studii. Její ojedinělost spočívá v tom, že se šetření nezabývá názory ani pocity rodičů, ale soustředí se na to, co si o ideálním věku matky a otce myslí děti.Výsledky výzkumu byly natolik překvapující, že okamžitě zaujaly odbornou veřejnost v mnoha zahraničních zemích a dostaly se mimo jiné i na stránky prestižního britského vědeckého týdeníku Bionews."

Cílem výzkumu Jiřiny Kocourkové (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy), Hany Konečné (Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity), Borise Burcina (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy) a Tomáše Kučery (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy) bylo zjistit, jak staré rodiče by si přály děti, kdyby si samy mohly vybrat. Dotazník obsahoval otázku "Kolik by sis přál/a, aby bylo tvé mamince/tatínkovi let, až tobě bude 20–25 let? Proč?" Odpovědělo na to téměř 1 500 českých dětí ve věku od 11 let až po studenty druhých ročníků vysokých škol (tedy děti a mladí lidé závislí na rodičích). Z výsledků vyplývá, že 90 % dětí by si přálo, aby věk matky při porodu byl méně než 30 let a věk otce méně než 35 let.