Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Odborníci z 15 zemí budou diskutovat o tom, jak posuzovat rizika

Odborníci z 15 zemí budou diskutovat o tom, jak posuzovat rizika

Plánovaná akce (15.6.2014 - 19.6.2014)

Odborníci z 15 zemí budou diskutovat o tom, jak posuzovat rizika

Od 15. až 19. června se koná 2. mezinárodní sympozium etiky environmentálního zdraví

Druhé mezinárodní sympozium etiky environmentálního zdraví, které pořádá katedra radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva ZSF JU, se uskuteční 15. až 19. června v českobudějovickém hotelu Budweis. Obdobná akce se konala před třemi lety v Praze a otevřela řadu důležitých otázek. „Pro jižní Čechy je téma významné i tím, že zde stojí jaderná elektrárna Temelín,“ vysvětlil vedoucí katedry prof. Dr. rer. nat. Friedo Zölzer.

Sympozium se nebude věnovat jenom otázkám záření, ale i například jedům v potravinách či kvalitě životního prostředí. Na významná témata související s rozvojem civilizace bude 40 účastníků z celého světa pohlížet z jiného úhlu, než je běžné. „Etika nastoluje spoustu otázek, o nichž budou diskutovat odborníci z 15 zemí. Například jaká rizika záření jsou pro rizikové profese vůbec akceptovatelná, jak rozhodovat o evakuaci ze zamořeného areálu a podobně,“ upřesnil prof. Zölzer.

Diskutovaná témata přinášejí mnoho otázek. Je akceptovatelné, aby člověk, který pracuje v blízkosti zdroje záření, měl vyšší profesní riziko než ten, který pracuje třeba ve stavebnictví? Jak toto riziko posuzovat z hlediska obyvatel, kteří bydlí například v okolí MAPE Mydlovary nebo Temelína? Jak lze jednotlivá rizika – radiační, toxická a jiná – porovnávat? Jakým způsobem o nich s lidmi mluvit tak, aby to bylo srozumitelné, otevřené, a přitom v nich nevzbuzovat paniku? Kolik informací vlastně lidé potřebují k tomu, aby se mohli sami rozhodnout, zda chtějí v daném prostředí pracovat či bydlet?

Na českobudějovické sympozium přijedou lidé z Japonska, Saúdské Arábie, Kanady, USA, Austrálie, Nového Zélandu a samozřejmě z různých evropských zemí. Mezi čtyřicítkou hostů bude i místopředseda mezinárodní komise radiologické ochrany Jacques Lochard a její generální tajemník Christopher Clement. ZSF JU bude zastupovat se svým příspěvkem i vedoucí katedry filozofie a etiky v pomáhajících profesích doc. MUDr. Jiří Šimek, CSc. Jednacím jazykem sympozia bude angličtina. Podrobnosti o sympoziu jsou na www.iseeh2014.org. Akce není veřejná, má-li ale někdo velký zájem, může se hlásit na katedře radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva. 

Přiložené obrázky