Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Mezinárodní den sester se zaměřil na prevenci civilizačních chorob

Mezinárodní den sester se zaměřil na prevenci civilizačních chorob

Plánovaná akce (12.5.2015)

Mezinárodní den sester se zaměřil na prevenci civilizačních chorob

ZSF JU nabídla před českobudějovickou radnicí různá měření a poradnu zdravého životního stylu

Zhruba čtyřicet lidí si nechalo prověřit svůj zdravotní stav díky nabídce, kterou v úterý odpoledne uspořádala ZSF JU u příležitosti Mezinárodního dne sester. Přímo před radnicí na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. postavili zástupci Centra prevence civilizačních chorob stoly s přístroji, jimiž studentky prvního ročníku oboru Všeobecná sestra měřily zájemcům hodnoty krevního tlaku, pulzu, BMI a celkový stav tuků, glykémie a cholesterolu. Vybraná měření byla zdarma a lidé dostali i rady, jak vylepšit svůj životní styl. Ženy zaujala rovněž možnost vyzkoušet si nácvik správné techniky samovyšetřování prsou na modelu a mnohé si odnesly návodné tiskoviny vydané sdružením Mamma Help, s nímž centrum prevence spolupracuje.

Měření lákalo hlavně lidi v produktivním věku. Nabídky využil i náměstek primátora pro sociální oblast, školství, zdravotnictví Ing. Martin Maršík, Ph.D., který organizátorům poděkoval za záslužnou akci. Je to prospěšné, protože každý se má starat o své zdraví. Za sebe musím říct, že jsem poslední dobou dost přibral, takže toto mi dává motivaci, abych na sobě zase začal pracovat," uvedl. Odborníci mu na základě naměřených hodnot doporučili víc pohybu a také to, aby šel ještě na podrobnější vyšetření cholesterolu. Každopádně hned zavolám své manželce, aby sem zašla. Doma si pak porovnáme výsledky," dodal.

Cílem této akce bylo hlavně poukázat na to, že všeobecné sestry nepůsobí jen ve zdravotnických zařízeních, ale podílejí se i na zlepšování zdraví lidí ve svém okolí. „Sestra má nezastupitelnou úlohu také v prevenci různých chorob, která vyjde společnost levněji než poté jejich léčba,“ upozornila proděkanka ZSF JU Ivana Chloubová. Mezinárodní den sester, který připadá na 12. května, je připomínkou data narození anglické zdravotní sestry Florence Nightingalové, průkopnice moderního ošetřovatelství (1820–1910). 

Přiložené obrázky