Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Fakultu navštívili studenti a pedagogové z USA a JAR

Fakultu navštívili studenti a pedagogové z USA a JAR

Novinka (16.3.2015)

Fakultu navštívili studenti a pedagogové z USA a JAR

Studenti sbírají poznatky a zkušenosti hlavně v oblasti sociální práce

Výměna zkušeností a znalostí ve zdravotně sociální oblasti, rozšíření obzorů v rámci multikulturní perspektivy a navázání spolupráce. To jsou hlavní cíle návštěvy jedenácti studentů, kteří se z americké Clemson University v Jižní Karolíně vypravili do Českých Budějovic a do Prahy. Jejich pobyt začal na jihu Čech, kde byla prvním bodem jejich odborného programu návštěva centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida v Českých Budějovicích, což je jedno z klinických pracovišť ZSF JU.

Přišel tam s nimi i jejich profesor Mark Small, který už Arpidu navštívil popáté - se svými studenty totiž přijíždí do Čech pravidelně. „Dnes si odtud odnáším pocit, že Arpida umí velmi dobře pracovat se změnami, které nastávají ve financování neziskových organizací. Myslím, že z toho vyplývá ponaučení, že když chcete dělat něco dobrého, je třeba najít si lidi, kteří vás podpoří. Je to dobrá inspirace i pro naše studenty, protože tu mohou vidět, jak se transformuje péče o ohroženou populaci, kterou dřív zajišťoval stát,“ shrnul.

Velký zážitek měly z Arpidy zástupkyně jihoafrické univerzity dr. Antoinette du Preez a Dr. Richelle van Waltsleven. Zatímco jejich systém péče o handicapované je spíš rozdrobený do menších zařízení, v Arpidě je zaujala komplexnost a důraz na individuální péči.

Studentům se velmi líbila spontánnost dětí, které je vítaly velmi přátelsky a chtěly si s nimi povídat a podat ruku. Živá debata se rozproudila při hodině anglického jazyka v praktické škole, kde děti rády ukázaly, jak už umí mluvit anglicky, a udržovaly konverzaci o všem, co dokázaly říci. Byly to velmi dojemné chvíle, protože handicapované děti mají v běžném životě málo šancí pochlubit se svými znalostmi – tím víc si tuto možnost užívaly a byla na nich znát radost, že mohou ukázat, co všechno umí. Američtí studenti byli velmi vnímaví a přijímali jakékoli téma k rozhovoru, které mohli s dětmi rozvinout.

Z Arpidy se hosté z USA přemístili na fakultu, kde společně se studenty prvního ročníku oboru Speciální pedagogika ZSF JU v pěti skupinách připravovali projekt pro zlepšení života vybraných cílových skupin (romské děti, senioři, lidé s handicapem, svobodné matky, děti ulice). Dostali fiktivní částku pět miliónů korun a měli za úkol připravit návrh projektu na jeden až tři roky (současný stav, cíle, aktivity, rozpočet a udržitelnost projektu)… Pak své nápady prezentovali a vyhodnocovali. V Českých Budějovicích zůstanou Američané do úterního odpoledne a další tři dny stráví v Praze na Karlově univerzitě. 

Přiložené obrázky