Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Studenti ZSF JU budou zapojeni jako dobrovolníci do organizování Noci venku

Studenti ZSF JU budou zapojeni jako dobrovolníci do organizování Noci venku

Novinka (20.11.2014 - 21.11.2014)

Studenti ZSF JU budou zapojeni jako dobrovolníci do organizování Noci venku

Lidé na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích si budou moci 20. listopadu zkusit, jak se žije bez domova

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity je partnerem mimořádné akce, která se uskuteční ve čtvrtek 20. listopadu na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Jmenuje se Noc venku a jedná se o charitativní akci, jejímž cílem je podpořit lidi bez přístřeší a organizace, které jim pomáhají. Účelem je seznámit veřejnost s problematikou bezdomovectví – poznat, jaké to je spát venku a zároveň získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova. Projekt trvá již třetím rokem, poprvé se uskutečnil v Ostravě v roce 2012 a získal cenu SozialMarie. Díky tomu se stal nejúspěšnějším českým projektem za posledních devět let udělování cen. Akce se koná po celé republice – ve třinácti městech, vždy v jednotný termín. V Českých Budějovicích ji pořádá Dům sv. Pavla a Terénní program Městské charity České Budějovice.

Studenti ZSF jsou zapojeni jako dobrovolníci. "Překvapil mě obrovský zájem studentů. Potřebovala jsem sehnat asi deset dobrovolníků, kteří by se podíleli na organizování této akce. Oslovila jsem pár ročníků studentů sociální práce a strhla se vlna obrovského zájmu, a to jak z řad studentů denního studia, tak i kombinované formy. Během týdne se mi ozvalo asi 50 studentů," oceňuje  Mgr. Dagmar Dvořáčková, Ph.D., z katedry sociální práce. Zdůraznila, že si velice váží projeveného zájmu a děkuje za ochotu pomoci těm, kteří to potřebují. "Pevně věřím, že solidarita k lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci, je u studentů sociální práce jedním ze základních kamenů, na kterých mohou stavět svůj další profesní život," dodala.

Vstupným na akci jsou trvanlivé potraviny v minimální hodnotě 50 Kč (např. těstoviny, konzervy, polévka, čaj, cukr). Potraviny budou následně využity pro lidi bez domova jako potravinová výpomoc v zimním období. Od 18:00 do 22:00 hodin je součástí akce kulturní program (např. prezentace sociálních služeb, divadelní představení bezdomoveckého divadla Domu sv. Pavla, kejklířské vystoupení Vojty Vrtka, pěvecké vystoupení sboru Biskupského gymnázia, divadelní představení Víti Marčíka ml. aj.). Souběžně s akcí se také koná v kostele Obětování Panny Marie výstava fotografií tematicky zaměřená na lidi bez domova  a dobrovolná sbírka ošacení, obuvi, dek apod. Po ukončení kulturního programu zde budou mít lidé možnost přenocovat a vyzkoušet si tak, jaké to je, spát jako bezdomovec. Lidé, kteří vytrvají po celou noc, obdrží certifikát o absolvování Noci venku. Celá akce bude ukončena 21. listopadu v 8:00 hodin.

Akce je nízkonákladová, je postavena na bázi dobrovolnictví, finanční prostředky jsou vynaloženy pouze na samotný chod akce. Vystoupení účinkujících a zapojení dobrovolníků je bez nároku na finanční odměnu. Akce se děje zážitkovou formou, cílem je motivovat co nejvíce lidí k přespání venku. Podrobné informace jsou na oficiálních stránkách Noci venku či na Facebooku www.facebook.com/nocvenkuceskebudejovice.

 

  

Přiložené obrázky