Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Občanské sdružení Proutek hledá brigádníky pro Jihočeskou Akci cihla

Občanské sdružení Proutek hledá brigádníky pro Jihočeskou Akci cihla

Novinka (1.6.2015)

Občanské sdružení Proutek hledá brigádníky pro Jihočeskou Akci cihla

Od června do srpna budou prodávat benefiční cihly v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a Hluboké nad Vltavou

Do prodeje benefičních cihel, jehož výtěžek už tradičně pomáhá mentálně postiženým lidem, se mohou zapojit i studenti ZSF JU. Občanské sdružení Proutek, které na statku v Plasné u Kardašovy Řečice a v dalších místech provozuje chráněnou dílnu a chráněné bydlení, bude cihly nabízet v Českých Budějovicích od 8. do 19. června, v Jindřichově Hradci od 29. června do 12. července a v Hluboké nad Vltavou od 20. července do 2. srpna. "Výtěžek Jihočeské Akce cihla bude použit na zajištění provozu a rozvoje chráněné dílny Proutek v Plasné, která zaměstnává dospělé lidi s mentálním postižením,“ uvedla produkční Ing. Alžběta Jirková, která má na starosti i odbyt chráněné dílny.

Chráněné bydlení je alternativou k velkým ústavům sociální péče, kde žijí desítky nebo stovky lidí v jednom areálu, aniž by handicapovaní měli šanci poznat, jak vypadá běžný život. Umožnění běžného života je v takových zařízeních kvůli jejich velikosti problematické. Proto v roce 2004 vzniklo v přirozeném prostředí vesnického statku chráněné bydlení v Plasné u Kardašovy Řečice. Má kapacitu 5 míst, další možnost mají postižení v Jindřichově Hradci – v ulici Václavská ve dvou bytech pro 6 osob, na sídlišti Vajgar ve dvou bytech pro 6 osob a na sídlišti Hvězdárna v jednom bytě pro 2 osoby. Celkem tedy Proutek zajišťuje bydlení pro 14 lidí. V roce 2015 vznikla nová služba Podpora samostatného bydlení. Posláním této terénní sociální služby je podpora běžného a samostatného života dospělých lidí s mentálním postižením prostřednictvím návštěv asistentů dle individuálních potřeb klientů. V chráněné dílně pracuje 20 lidí s mentálním postižením.

Zájemci o prodej benefičních cihel se mohou hlásit produkční Ing. Alžbětě Jirkové, kontakt najdou na webových stránkách Proutku. Fakulta může studentům uznat účast v Akci cihla jako součást jejich odborné praxe, pokud si to předtím zájemci individuálně dohodnou s vyučujícími. Organizátoři mají se studenty ZSF JU dobré zkušenosti už z předchozích ročníků, kdy se do prodeje cihel zapojili.

Přiložené obrázky