Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Odpoledne s nordic walking skrápěl déšť, akci však nezkazil

Odpoledne s nordic walking skrápěl déšť, akci však nezkazil

Plánovaná akce (23.5.2015)

Odpoledne s nordic walking skrápěl déšť, akci však nezkazil

V doprovodném programu vystoupila skupina Nymfe a lidé si také nechali prověřit svůj zdravotní stav

Ani mírný déšť neodradil téměř padesát lidí, aby se vypravili na Odpoledne s nordic walking a prošli se severskými holemi kampus Jihočeské univerzity i blízký lesopark Stromovka. Pro Zdravotně sociální fakultu JU je to největší pravidelně pořádaná akce pro veřejnost, při níž se snaží propagovat zdravý životní styl, jehož významnou součástí je pohyb. Ve spolupráci s občanským sdružením Nordic Walking live, jehož lektoři opět do Českých Budějovic přivezli hole k vypůjčení zdarma a vedli výuku, se akce konala už popáté. Letošnímu ročníku sice počasí moc nepřálo, přesto ho charakterizovala příjemná atmosféra setkání lidí, kteří jsou podobně naladěni a sdílejí stejné hodnoty.

Prostředí univerzitního kampusu, který se v tomto období předvádí v plné kráse a zdobí ho spousta kvetoucích keřů a rostlin, je pro tuto akci jako stvořené. „Je to úplně ideální prostor, kde lze uspořádat instruktáž i doprovodný program. Navíc je blízko rozlehlý park Stromovka, takže zde máte naprosto skvělé spojení města i přírody,“ pochvaloval si lektor Ondřej Špalek. Na rozdíl od minulosti musela letos ZSF převzít roli hlavního tahouna této akce, což Špalek velmi ocenil. „V Budějovicích víme, do čeho jdeme, je tu dobré zázemí a spolehliví organizátoři, takže rádi přijedeme znovu,“ řekl.

Největší břemeno zodpovědnosti opět přijala PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D., pro niž byl letošní ročník náročnější než minulé, protože už v občanském sdružení neměla tak velkou oporu jako dřív. Přesto se bude snažit akci zachovat, protože tuto osvětu považuje za důležitou. „Při správné technice dokáže tato chůze rozpohybovat 90 procent svalů těla a je vhodná pro lidi všech věkových skupin,“ shrnula. Lektor Špalek doplnil, že vhodná je zejména pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání a začít s náročnějším sportem pro ně může být i nebezpečné, neboť si mohou přivodit různá zranění. „Chůze je pro nás přirozeným pohybem, je to základ všeho. Pro nordic walking není třeba velká fyzička – lze jít rychleji, nebo pomaleji, jak to každému vyhovuje,“ vysvětlil.

Lákavý byl rovněž doprovodný program: zástupci Centra prevence civilizačních chorob lidem měřili krevní tlak, cholesterol, glykémii a další hodnoty související se zdravým životním stylem. Odpoledne zpestřilo taneční vystoupení skupiny Nymfe a akce skončila losováním tomboly. Odměnu dostal jako tradičně také nejmladší a nejstarší účastník pochodu. Nejmladší chodkyní byla Věra Dušková (2012) a nejstarším Vlastislav Šimek (1926), který se této akce zúčastnil již podruhé. Bydlí na nedalekém sídlišti a severské hole si už pořídil vlastní. Běžně je používá i při chůzi po centru města a každému tuto oporu radí, slouží mu dokonce lépe než francouzské hole. „Příště sem vezmu i svoji pravnučku,“ rozhodl se.

Marie Adamová, která navštěvuje Univerzitu třetího věku ZSF JU, byla na této akci poprvé a líbila se jí. Přestože většinou preferuje kolo, nordic walking ji zajímá. „Výborné je, že si tu můžeme půjčit hole a naučit se s nimi chodit pod dohledem instruktorky,“ chválila si. Lektorka Lenka Štěpánková se po úvodní lekci a pochodu Stromovkou pak dokonce ještě k výuce vrátila a upozornila na časté chyby, zopakovala hlavní zásady správné chůze a zodpověděla dotazy tak, aby si lidé z tohoto odpoledne odnesli co nejvíc znalostí.

I tuto její vstřícnost ocenila děkanka ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., která považuje akci propagující nordic walking za velmi prospěšnou. „Když pokaždé naučíme třeba dalších dvacet lidí chodit a uvědomit si, jak je důležité starat se o svou kondici, má tato akce smysl. I letos jsem tu viděla nové tváře a přála bych si, abychom mohli v této tradici pokračovat i v příštím roce,“ shrnula.

 

Přiložené obrázky