Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Ohlédnutí studentů za Mezinárodním týdnem sociální práce

Ohlédnutí studentů za Mezinárodním týdnem sociální práce

Novinka (2.5.2015)

Ohlédnutí studentů za Mezinárodním týdnem sociální práce

Od 20. do 24. dubna studenti ZSF JU navštívili Německo (Jenu a Brémy), Dánsko (Odense) a Norsko (Porsgrunn)

Studenti ZSF JU se v týdnu 20. až 24. dubna 2015 účastnili Mezinárodního týdne sociální práce 2015. „V prosinci 2014 bylo ve výběrovém řízení vybráno osm studentů, kteří nyní v dubnu navštívili Německo (Jenu a Brémy), Dánsko (Odense) a Norsko (Porsgrunn),“ upřesnila Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D., z katedry sociální práce, která měla koordinaci studentů na starosti. Díky této akci, která má už tradici, se naši studenti setkali se zahraničními kolegy a jejich vyučujícími, diskutovali o problematice sociální práce a získali mnoho zkušeností o sociální práci i z jiných koutů Evropy.

Německo – Jena (Lenka Lidová, Barbora Fialová)

Mezinárodní týden sociální práce 2015 jsme strávily v Jeně. Byl to moc fajn týden, během něhož jsme sebraly mnoho zkušeností. Zúčastnily jsme se různých workshopů se zajímavými tématy. Nejvíce na nás zapůsobila návštěva a prohlídka koncentračního tábora Buchenwald.

Německo – Bremen (Iva Pličžková, Kateřina Jančová)

Týden v Brémách předčil naše očekávání. Když jsme dorazily do Brém, na nádraží na nás čekala milá rodina, která nám na týden poskytla ubytování ve svém domově. Bydlely jsme v odlehlejší části města, která byla skrytá hluku centra města a obklopena krásnými domy a přírodou. Dostupnost do města byla velice dobrá, jelikož spoje jezdily každou chvíli a dostat se do centra nám trvalo asi 15 minut.

První den jsme měly možnost si projít krásné historické centrum města a večer nás čekala registrace na Vysoké škole sociální práce v Brémách. Většinu organizátorů tvořili studenti zdejší univerzity a pár profesorů. Všichni byli velice vstřícní a starali se o naše pohodlí. Dostaly jsme uvítací balíček, který obsahoval všechny potřebné informace o následujících dnech, týdenní jízdenku na MHD, poukázky na obědy do místní menzy. První den nás čekala prezentace plakátů, které vyrobili studenti z jednotlivých univerzit a které měly prezentovat je, jejich univerzitu a město, z kterého přijíždějí, dále seznamovací hra a velice netradiční prohlídka města. Večer pro nás byl připraven mezinárodní bufet s bohatým občerstvením, kde jsme měli možnost se všichni lépe poznat. Následující dny byly ve znamení workshopů a exkurzí do místních sociálních zařízení. Každý si našel to, co ho zajímá. Účastnily jsme se např. workshopů na téma Budování profesní identity sociálního pracovníka, Sociální práce ve školách a exkurzí v zařízení probační služby či léčebně alkoholových závislostí. Nechyběl ani večerní program a závěrečná párty. Program byl opravdu velice bohatý a čas, který jsme v Brémách strávily, byl využit v maximální míře. Všem studentům doporučujeme, aby takovéto příležitosti využili. 

 Dánsko – Odense (Jan Valuch, Veronika Fialová)

Společně s kolegyní jsme měli možnost navštívit International University Week 2015 v Dánsku, který hostila University College Lillebaelt v Odense. Hlavním tématem mezinárodního týdne byly trendy v sociální práci v roce 2015 a bylo opravdu o co stát. V průběhu týdne jsme navštívili velký počet workshopů a prezentací, které si připravili lektoři i studenti. Nejčastěji na téma, které se přímo týká jejich země, ale se zasazením do mezinárodního kontextu. Měli jsme možnost diskutovat například na téma kulturní rozdílnost, drogová politika v Nizozemsku, stereotypy v sociální práci atd. Zbytek programu se odehrával po celém kampusu ve formě interaktivních cvičení nebo týmových her. Také jsme společně navštívili rodný dům rodáka z Odense, Hanse Christiana Andersena. V průběhu těchto několika dnů jsme nasbírali mnoho nových zkušeností a poznatků. Asi za největší přínos považujeme navázání mezinárodních vztahů a přátelství a možnost srovnání sociální práce v České republice a jiných zemích.

Norsko – Porsgrunn (Lucie Švábová, Romana Viktorová)

Říkáme si šťastlivci, jelikož jsme měly možnost navštívit jednu z nejkrásnějších zemí světa: Norsko. Naše návštěva se konala za účelem Mezinárodního univerzitního týdne. A právě tento týden nám umožnil rozšířit si obzory problematiky sociální práce. Navštěvovaly jsme přednášky, účastnily se diskusí, workshopů a v neposlední řadě výletů za poznáním norské přírody. Norsko jsme si zamilovaly ihned. Milí a nápomocní obyvatelé, překrásná příroda, úžasná životní zkušenost, noví přátelé -  toto vše se nám díky tomuto pobytu naskytlo.

Přiložené obrázky