Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Studenti oboru Zdravotnický záchranář prokázali velké nasazení a odhodlání

Studenti oboru Zdravotnický záchranář prokázali velké nasazení a odhodlání

Novinka (17.2.2015)

Studenti oboru Zdravotnický záchranář prokázali velké nasazení a odhodlání

Ohlédnutí za mezinárodním seminářem na téma „záchrana osob ze zamrzlé vodní plochy"

Záchranáři z celé České republiky, Polska a Rakouska cvičili v sobotu 7. února v Dolní Vltavici na Lipně. Mezinárodního semináře se zúčastnilo velké množství hostů z řad odborné i laické veřejnosti. Podělili se o své poznatky a zkušenosti se záchranou ze zamrzlé vodní plochy. Seminář pořádala Místní skupina Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov ve spolupráci s katedrou klinických a preklinických oborů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Dopolední teoretická část proběhla v přednáškovém sále Hotelu Relax v Dolní Vltavici. Hosté a přihlášení odborníci tak měli možnost získat cenné informace k dané problematice. Za zmínku jistě stojí přednášky týkající se problematiky pohybu na ledové ploše, hypotermie a její léčby v rámci akutní péče, záchrany pomocí vrtulníku, záchranářských psů, speciálních zařízení apod. Součástí byla také prezentace nových trendů v oblasti technického a materiálního vybavení pro záchranu a také krátké pojednání o sportech provozovaných na ledové ploše, kam bezesporu patří nordic skating, ice-jachting a snowkiting.

Sešli se odborníci ze tří států

Odpolední část se nesla ve znamení praktických ukázek záchrany na ledové ploše přímo před Výcvikovým centrem Vodní záchranné služby. Principy sebezáchrany a záchrany demonstrovala široká škála hostů z řad odborné veřejnosti. Nezastupitelnou roli sehráli studenti oboru Zdravotnický záchranář (katedra klinických a preklinických oborů ZSF JU). Ti využili znalosti a dovednosti nabyté v rámci souběžně probíhajícího zimního kurzu vodní záchrany a činností v krizových situacích, který každoročně zajišťuje Místní skupina Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov. Obecenstvu z řad laiků i profesionálů předvedli techniky sebezáchrany a následně i záchrany ze zamrzlé vodní plochy. Za zmínku jistě stojí i realističnost záchranné akce – studenti byli oblečeni pouze do civilního oděvu.

Mezi přihlášenými týmy nechyběli vodní záchranáři, policisté, hasiči, ale také kynologové a studenti zdravotnických oborů z celé ČR, Polska a Rakouska.

Semináři letos přálo i počasí. Podmínky pro prezentaci záchrany z ledu byly ideální, účastníků se sešly bezmála dvě stovky. K vidění tak byly zásahy bez pomůcek, s improvizovanými pomůckami, specializovanými záchrannými prostředky i technikou.

Společnost HIKO připravila pro nejlepší vyhodnocený tým věcné ceny. Majiteli záchranných pomůcek se tak stali studenti ZSF JU, kteří prokázali neuvěřitelné nasazení a odhodlání při záchraně a vypravili se na led bez izolačních obleků, a také zástupci polského týmu hasičů.

Nejzajímavější podívanou letos pro hosty opět připravili českobudějovičtí záchranáři s vrtulníkem společnosti Alfahelicopter, jež je již tradičním partnerem této akce. Velký potlesk také sklidili speciálně vycvičení psi jihočeské záchranné brigády kynologů. Pozornost vzbudila rovněž speciální obojživelná technika, kterou přivezli představit polští záchranáři.

Akce byla podpořena Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Vodní záchrannou službou Horního Rakouska, Lipenskou vodní záchrannou službou, obcí Černá v Pošumaví, Jihočeským krajem, Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR, Sborem dobrovolných hasičů Hořice na Šumavě a Černou v Pošumaví. Byla pořádána za finanční podpory programu Ministerstva obrany ČR.

Adéla Černá, DiS., instruktorka Vodní záchranné služby ČČK

Mgr. Pavel Procháska z katedry klinických a preklinických oborů ZSF JU

 

Přiložené obrázky