Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > ZSF se opět zapojila do preventivního programu "Hrou proti AIDS"

ZSF se opět zapojila do preventivního programu "Hrou proti AIDS"

Novinka (24.2.2014 - 7.3.2014)

ZSF se opět zapojila do preventivního programu "Hrou proti AIDS"

Studenti oboru Ochrana veřejného zdraví vysvětlí více než 500 žákům základních a středních škol význam prevence

Více než 500 žáků a studentů se zapojí do projektu „Hrou proti AIDS“, který se už pátým rokem koná na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. V sále A budovy Uran je studenti 3. ročníku oboru Ochrana veřejného zdraví každý den až do konce příštího týdne seznamují zábavnou a interaktivní formou s pravidly prevence a všemi riziky onemocnění HIV/AIDS a dalšími pohlavními chorobami. V pondělí je metody, jak moderovat tuto formu vzdělávání, navázat kontakt se studenty a získat si jejich důvěru a pozornost, učili Jiří Stupka a Lenka Suchopárová ze Státního zdravotního ústavu. Tito lektoři pak druhý den sledovali, jak si proškolení studenti s tématem poradí už „naostro“ – při setkání se studenty Českého reálného gymnázia v Českých Budějovicích.  Pak jejich vystoupení hodnotili a radili jim v detailech, jak své výkony ještě vylepšit.

„Byli výteční. ChváliI je i pedagog, který s gymnazisty přišel – měl dojem, že už to dělají poněkolikáté, přitom oni absolvovali teprve první kolo,“ shrnula lektorka Lenka Suchopárová. S kolegou ze SZÚ navštěvuje postupně školy v celé republice, na Zdravotně sociální fakultu JU se vracejí pravidelně a rádi. „Vysokoškoláci jsou schopni dobře předat informace – a zde je velkou výhodou, že jsme na zdravotnicky zaměřené škole,“ uvedla. Jiří Stupka upozornil, že za dvě vyučovací hodiny zde dostanou žáci obrovské množství informací od lidí, kteří jsou jen o trochu starší než oni. Díky tomu tyto informace přijímají jinak než od učitelů v běžné škole.

Projekt SZÚ je určený pro žáky druhého stupně základních škol, zejména pro osmé a deváté třídy, a pro studenty středních škol a učilišť. Rozdělí se do skupin a postupně se prostřídají na pěti stanovištích: první je nazvané Cesty přenosu viru HIV, druhé Zábrana nechtěného těhotenství, pohlavně přenosných infekcí a HIV, třetí Láska, sexualita a ochrana před HIV, následuje stanoviště č. 4 Sexualita řečí těla (pantomima) a poté stanoviště nazvané Život s HIV/AIDS.  „Na základní ani střední škole jsme takový projekt neměli, takže je to pro mě úplně nová zkušenost. Dozvěděla jsem se i něco, co jsem dosud nevěděla,“ shrnula Pavlína Švecová ze 3. ročníku oboru Ochrana veřejného zdraví. S kolegyněmi Hanou Adámkovou a Šárkou Švehlovou se shodly, že úkoly jsou dobře vymyšlené a rozhodně nehrozí, že by žáky čekala nudná přednáška.

Vedoucí katedry veřejného a sociálního zdravotnictví doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D., upřesnila, že tyto studenty čeká celkem pět týdnů, kdy si budou moci v praxi ověřit své znalosti a dovednosti v oblasti poradenství. Poté, co absolvují projekt „Hrou proti AIDS", pojedou do léčeben v Červeném Dvoře, Karlově a Opařanech. Aby bylo možné celý blok zajistit, pomáhá s jeho organizací doktorand Mgr. Vít Dvořák. „O prevenci se hodně mluví, ale v praxi bohužel polevuje, protože je nedostatek lidí a řada pracovišť zanikla. Negativní důsledky už se projevují a za pár let budou znát ještě víc,“ varuje Jiří Stupka ze SZÚ. Doc. Kotrbová potvrdila, že o absolventy oboru Ochrana veřejného zdraví je velký zájem, mnohé instituce jich totiž nyní mají nedostatek.

Projekt „Hrou proti AIDS“ klade na prevenci zcela zásadní důraz, protože toto onemocnění nelze vyléčit. Počet infikovaných lidí vzrůstá, každým rokem je údaj o nových případech vyšší: loni se vyšplhal na 235 a odborníci předpokládají, že příští rok bude toto číslo ještě vyšší. Ke konci prosince 2013 žilo v České republice 2122 lidí s HIV/AIDS.

Přiložené obrázky