Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Lidé se na ZSF JU učili, jak osvěžit a trénovat svoji paměť

Lidé se na ZSF JU učili, jak osvěžit a trénovat svoji paměť

Plánovaná akce (17.3.2015)

Lidé se na ZSF JU učili, jak osvěžit a trénovat svoji paměť

Centrum pro seniory je zapojeno do projektu České alzheimerovské společnosti, který nabízí zdarma screeningové vyšetření paměti

Čtyřicet lidí přivedl na fakultu Den trénování paměti, který byl součástí Národního týdne trénování paměti vyhlášeného Českou společností pro trénování paměti a mozkový jogging. Učili se tam různé metody, techniky a finty, jak si zachovat a vylepšit paměť. Dozvěděli se, že nejlepší mnemotechnika bývá ta nejšílenější – čím větší nesmysl, tím lépe si ho mozek zapamatuje. Využili například techniku paměťových háčků, myšlenkové mapy, naučili se používat zkratky z počátečních písmen slov pro snazší zapamatování čísel atd. V přednáškovém sále A byla velmi příjemná atmosféra, přítomní se aktivně zapojovali do všech úkolů a moc je to bavilo.

Ústav zdravotně sociální práce ZSF JU – Centrum pro seniory, které sídlí v Nerudově ulici, se do této akce zapojuje každý rok s velkým ohlasem. Přišli i sociální pracovníci z domovů pro seniory a lidé, kteří pozvánku slyšeli v rozhlase či ji četli v novinách. Z nemocnice v Písku přijela primářka oddělení následné péče MUDr. Helena Kajtmanová, aby s lektorkami navázala kontakt. „Ráda bych s nimi začala spolupracovat. Přijela jsem se podívat na způsob, jakým s klienty pracují, a velmi se mi to líbí. Ve své práci se setkávám s lidmi, kteří už často problémy s pamětí mají. Je lepší tomu předcházet a udělat si náskok,“ uvedla primářka.

Centrum pro seniory ZSF JU je zapojeno do projektu České alzheimerovské společnosti, který nabízí zdarma screeningové vyšetření paměti. „Jeho smyslem je najít lidi, kteří už mají poruchy paměti, ale sami by k lékaři nešli,“ vysvětlila PhDr. Lenka Maťhová.  Zájemci se mohou hlásit v Centru pro seniory, čeká je asi hodina a půl zkoumání, jehož součástí jsou standardizované testy i rozhovor – toto vyšetření se odehraje v Domě pro seniory Máj.

Pracovat na dobré paměti je podle odborníků vhodné co nejdřív, dokonce už existují i metody pro děti. Mozek je totiž třeba neustále zaměstnávat, jinak má stejně jako svaly tendenci ochabovat. „V dnešní době mají lidé pocit, že jsou přehlceni informacemi, proto je nesmírně důležité naučit se informace třídit. Vybrat si, co je důležité, a umět pracovat s koncentrací. Tak se rozvíjí dlouhodobá paměť,“ řekla PhDr. Lenka Maťhová. 

Centrum pro seniory ZSF JU pořádá pravidelné kurzy trénování paměti. Další začne příští týden, je však už plně obsazený. Pak jsou kurzy v plánu opět v říjnu. Lektorky doporučují lidem, aby ve volném čase luštili křížovky či sudoku, učili se cizí jazyky – a hlavně omezili pasivní přijímání informací, například dlouhý čas u televize. Mezi zájemci o kurzy trénování paměti na ZSF JU výrazně převažují ženy, nejstarší účastnici je 87 let.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory