Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Odborníci upozorní na to, že nadbytek soli škodí dětem i dospělým

Odborníci upozorní na to, že nadbytek soli škodí dětem i dospělým

Plánovaná akce (14.12.2014 - 20.12.2014)

Odborníci upozorní na to, že nadbytek soli škodí dětem i dospělým

Češi jsou nejen šampioni v konzumaci piva, ale zaujímají medailové pozice i v konzumaci soli

Zdravotně sociální fakulta JU spolu s Českou pediatrickou společností významně přispívá k problematice epidemiologie a léčby prehypertenze a hypertenze u dětí a dorostu v České republice. Češi jsou totiž nejen šampioni v konzumaci piva, ale zaujímají bohužel medailové pozice i v konzumaci soli. A to zdraví populace rozhodně neprospívá. Průměrná spotřeba soli je na osobu v ČR asi 14-15 gramů, WHO ale doporučuje 5-6 gramů NaCl/den. Vyšší konzumace je pouze v Maďarsku, Chorvatsku a Makedonii.

"Naše vlastní studie potvrzují, že v dorostovém věku, kdy o jedince ještě pečují pediatři, je poměrně vysoká prevalence hraničního krevního tlaku (prehypertenze) nebo je krevní tlak již zřetelně zvýšen (hypertenze). Společně jsme s kolegou Velemínským ze ZSF JU iniciovali akci, kterou jsme nazvali Nadbytek soli škodí dětem i dospělým – analogie celosvětových akcí ,Salt Awareness Day/Week', akce WASH  (World Action on Salt and Health). Dnes se považuje za prokázaný fakt, že nadměrný konzum NaCl zdraví neprospívá, naopak může vést k řadě zdravotních komplikací," zdůraznil prof. MUDr. Jan Janda, CSc., Past-President České pediatrické společnosti.

Loni společnost v Praze hostila prezidenta WASH prof. Grahama McGregora, který vystupoval na tiskové konferenci pořádané ministrem zdravotnictví dr. Holcátem a měl přednášku o problematice konzumu soli ve Velké Británii a i jinde ve světě v Lékařském domě. Konaly se i další akce, které měly dobrý ohlas, proto odborníci zahájí další masmediální akci oslovující nejen laiky. Koná se za podpory české kanceláře WHO, MZČR, Státního zdravotního ústavu a odborných společností, začne v pondělí dne 15. prosince a potrvá do konce týdne. Seminář a tisková konference se konají v Lékařském domě v Praze v úterý 16. prosince ve 13 hod. Organizátoři zapojili nemocniční i praktické pediatry a další subjekty. 

Přiložené obrázky

Přiložené soubory