Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > S holemi Nordic Walking prošla areálem univerzity stovka lidí

S holemi Nordic Walking prošla areálem univerzity stovka lidí

Plánovaná akce (31.5.2014)

S holemi Nordic Walking prošla areálem univerzity stovka lidí

ZSF JU se podílela na akci Seriál zdraví, která se konala v kampusu Jihočeské univerzity

S velkým ohlasem se opět setkala akce propagující Nordic Walking, do níž se už třetím rokem zapojila Zdravotně sociální fakulta JU. Tentokrát měla název Seriál zdraví a do kampusu Jihočeské univerzity přilákala více než sto lidí, z nichž 99 se za pomoci severských holí vydalo na procházku nedalekým okolím. Lekce chůze Nordic Walking doplnily bezplatné zdravotní testy, při nichž studentky oboru Všeobecná sestra ZSF JU změřily 65 zájemcům krevní tlak, cholesterol, glykémii a další hodnoty související se zdravým životním stylem.

Instruktorka Dana Benešová byla s českobudějovickým zastavením Seriálu zdraví velmi spokojená. Občanské sdružení Nordic Walking live letos organizuje tyto akce v osmi českých a moravských městech. ZSF JU se na nich podílí od samého začátku a obohacuje je o možnost zkontrolovat zdravotní stav, což je podle Benešové velká výhoda, kterou všude nemají. V Českých Budějovicích se mohou proto soustředit jen na výuku, navíc v nedaleké Stromovce pravidelně učí Nordic Walking ing. Kamila Čermáková, která působí i na ZSF. "Dnešní skupina se naučila chodit už jen s minimálními chybami, ještě v průběhu cesty jsme ladili techniku a je dobře, že lidé mají možnost se tomu věnovat i nadále," uvedla Benešová.

Každé zastavení je podle ní jiné, v Českých Budějovicích je znát, že ZSF je spojená s Univerzitou třetího věku, takže převažovali starší lidé. Ale přišli i mladí a nechyběly děti - dokonce padly i dotazy na Nordic Running, tedy běh se severskými holemi. Přestože se v sobotu konala spousta jiných akcí a počasí bylo dost nejisté - dokonce bylo třeba kvůli dešti odložit start, naštěstí ne nadlouho - setkala se nabídka výuky Nordic Walking s dobrým ohlasem. "Vidím tu zase nové tváře, což mě moc těší, protože každý rok získáme další účastníky. Jsem s průběhem akce velice spokojená, zdařila se a je to naše dobrá vizitka. Překvapilo mě, že hned na začátku přišla spousta zájemců o měření Centra prevence civilizačních chorob, u stolků stály dokonce fronty. Je znát, že už si tato akce získala své příznivce, takže v ní naše fakulta chce pokračovat i v příštím roce," zhodnotila děkanka ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D. 

Velkou výhodou bylo, že si zájemci mohli speciální severské hole zdarma půjčit u Akademické knihovny a že jim instruktoři nejdřív vysvětlili, jak je používat. Pokud je totiž technika správná, rozpohybuje 90 procent svalů v těle. „Při správném používání severských holí je chůze snadná a prospěšná a jako sportovní aktivitu ji lze provozovat v každém věku a při jakékoli fyzické zdatnosti,“ vysvětlila PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D., z pořádající katedry ošetřovatelství a porodní asistence Zdravotně sociální fakulty JU. Trasa vedla letos areálem kampusu, v němž přibyla zeleň a nové chodníky. Proto mělo českobudějovické zastavení Seriálu zdraví motto Univerzitní zelené město. Program zpestřil orientální tanec v podání skupiny Nymphe a losování tomboly. Akce se konala pod záštitou děkanky ZSF JU, hejtmana Jihočeského kraje, primátora města České Budějovice a ve spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a. s.

Více fotografií ZDE:

http://bintert.rajce.idnes.cz/Serial_zdravi_CB/

Přiložené obrázky