Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Zdravotně sociální fakulta JU rozšířila služby pro veřejnost i pro univerzitu

Zdravotně sociální fakulta JU rozšířila služby pro veřejnost i pro univerzitu

Novinka (20.10.2014)

Zdravotně sociální fakulta JU rozšířila služby pro veřejnost i pro univerzitu

Centrum prevence civilizačních chorob ZSF JU sídlí nově v českobudějovické Nerudově ulici

Zdravotně sociální fakulta JU rozšířila služby Centra prevence civilizačních chorob, které přestěhovala z nemocnice do českobudějovické Nerudovy ulice a dovybavila ho moderními přístroji. Pondělní slavnostní otevření se konalo za přítomnosti vedení fakulty a zástupců rektorátu JU. "Je to pocta pro Jihočeskou univerzitu, že se zabývá něčím, co v Českých Budějovicích chybělo," uvedl kancléř Jihočeské univerzity ing. Ivan Hájek. Ocenil zařízení centra i jeho umístění blízko středu města a také příjemnou a přátelskou atmosféru, která vzbuzuje jiný dojem, než když jde člověk k lékaři. "Držím palce, aby to vyšlo a klientů přibývalo. Protože když sem najde cestu dost lidí, možná jich odtud bude muset k lékařům chodit méně," uvedl kancléř JU.

Toto pracoviště existuje při ZSF JU už od roku 2006, nyní ale získalo vhodnější zázemí: sídlí vedle mateřské školy na adrese Nerudova 53a. Prolínají se v něm tři části: poradna pro zdravotní edukaci, výživové a pohybové poradenství. Zaměřuje se i na osvětu, může poradit jednotlivci i skupinám. Výhodou je, že v centru pracují lidé, kteří na toto téma i vyučují, a studenti tam chodí na praxi. Pevná provozní doba je zatím tato: v úterý od 14 do 17 hodin zdravotní poradenství, ve středu od 8 do 11 hodin výživové a pohybové poradenství a ve čtvrtek od 14 do 17 hodin všechny druhy poraden, tedy zdravotní, výživová i pohybová. Další časy závisí na individuální dohodě. Nejlepší je objednat se předem na mailu centrumprevence@zsf.jcu.cz, anebo v ordinačních hodinách na telefonech 737 480 208 nebo 389 037 845.

Komplexní poradenství a vstřícné ceny – to jsou dva základní argumenty, kterými nové centrum prevence zve lidi všeho věku, aby si nechali zkontrolovat zdravotní stav a na základě naměřených hodnot se poradili s odborníky, jak své zdraví udržet nebo vylepšit. Doporučuje se především pohyb a vhodná strava, což se týká i studentů, pro něž je zvlášť důležité si včas nastavit správnou životosprávu. I proto se fakulta rozhodla poskytnout studentům a zaměstnancům Jihočeské univerzity slevu ve výši 20 procent na všechny služby centra.

Centrum je určené pro širokou veřejnost. „Poskytujeme na jednom místě zdravotní, pohybové i výživové poradenství. Tím jsme v jižních Čechách jedineční, protože poraden zaměřených na stravu či pohyb je víc, ale naší výhodou je právě ta komplexnost. Díky ní můžeme důkladně zkontrolovat zdravotní stav člověka a průběžně sledovat, jak reaguje na navrhovanou změnu jídelníčku či zvýšení pohybových aktivit,“ vysvětlila koordinátorka centra Mgr. Lenka Šedová, Ph.D.

V nabídce jsou měření krevního tlaku, BMI, obvodu pasu a boků, měření složení těla pomocí přístroje Bodystat 1500 a také měření biochemických parametrů z kapky krve: glykémie, celkového cholesterolu, triglyceridů či laktátu. To umožňuje zkontrolovat zdravotní stav v potřebných souvislostech: například Bodystat stanoví celkový tuk ve vztahu ke svalové hmotě a množství vody v organismu, a to v celém těle, což je důležité. Stejně tak měření triglyceridů, které přesněji odhalí kardiovaskulární rizika. Tuto šanci dává jednou za dva roky preventivní prohlídka u praktického lékaře, zatímco v centru je dostupnější – toto vyšetření z kapky krve stojí 30 korun.

Naměřené hodnoty jsou východiskem k dalšímu upevňování zdraví: nastavením odpovídajícího jídelníčku a rozpohybováním těla. Mgr. Lukáš Martinek zdůrazňuje, že důležitá je pravidelnost, proto nabízí tréninkové plány i soukromé trenérské lekce. V centru je i tělocvična, ale bez posilovacích strojů. „Nejsme běžné fitko, naším hlavním záměrem je naučit člověka hýbat se tak, aby to prospívalo jeho zdraví. Nejde jen o to, aby zhubnul nebo měl svaly, ale aby se nekřivil, nezadýchával a podobně. K tomu slouží různá disbalanční cvičení, kompenzační a posilovací programy,“ uvedl. Jako organizátor volejbalových turnajů Jihočeské univerzity má dost zkušeností se studenty, kteří většinu dne prosedí v učebnách. Mladí lidé jsou jednou z nejrizikovějších skupin a je třeba je podchytit včas, aby si nastavili životní styl správně. Proto je v centru rádi uvidí a vyjdou studentům vstříc časově i cenově.

„Prevence má velký smysl a není dobré ji odkládat –  čím později, tím jsou změny zažitých stereotypů obtížnější,“ upozornil Mgr. David Kimmer, který má na starosti výživové poradenství. Poskytuje jak rady pro správný jídelníček, tak stravovací plány na delší období: v první fázi na tři měsíce s pravidelnou kontrolou zdravotního stavu, kdy specializovaná měření umožní zareagovat na aktuální stav a průběžně jídelníček upravovat. „O správném stravování lze najít v dnešní době obrovské množství informací v různých médiích včetně internetu. Ne všechny jsou však správné, navíc je velmi těžké se v nich vyznat a vybrat si přesně na míru to, co se komu hodí. Často lidé udělají spoustu chyb a k vytouženému cíli vůbec nedojdou. Základním předpokladem úspěchu jsou kvalitní odborné informace,“ dodal.

 

Přiložené obrázky