Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Stáž na Káthmándú University v Dhulikhelu: dvě místa již letos

Stáž na Káthmándú University v Dhulikhelu: dvě místa již letos

Novinka (24.9.2015)

Stáž na Káthmándú University v Dhulikhelu: dvě místa již letos

Historicky první návštěva zástupců ZSF JU v Nepálu přinesla cenné kontakty

Stáž na nepálské Káthmándú Universitě v Dhulikhelu, který je od města Káthmándú vzdálený asi 30 kilometrů, mohou už letos absolvovat dvě studentky či studenti oboru Všeobecná sestra. Tato univerzita má zájem o spolupráci ve zdravotnických oborech. „Měli jsme možnost navštívit její univerzitní nemocnici v Dhulikhelu a můžeme potvrdit, že je na místní poměry velmi dobře vybavená a blíží se evropským standardům,“ uvedl proděkan ZSF JU pro zahraniční vztahy doc. RNDr. Miroslav Šíp, DrSc., který Nepál navštívil na přelomu srpna a září společně se zástupkyní katedry sociální práce Mgr. Dagmar Dvořáčkovou, Ph.D.

Jejich cesta vycházela z loni schváleného plánu rozvoje spolupráce  ZSF JU se zahraničím a přinesla historicky první dohody o spolupráci s Nepálem. Avšak vzhledem k situaci po ničivém zemětřesení, jež tuto zemi postihlo letos na jaře, měl pobyt našich zástupců pozměněný průběh. Těžištěm se stala návštěva dvou univerzit: kromě Káthmándú University v Dhulikhelu, s níž už ZSF JU podepsala memorandum o spolupráci a která v tomto týdnu již potvrdila možnost přijetí dvou našich studentů, to byla ještě Tribhuvan University sídlící přímo v Káthmándú. Také tato škola projevila o spolupráci s naší fakultou zájem, ale uskutečnění praxí připadá v úvahu až příští rok. Měly by se týkat studentů obou sociálních oborů vyučovaných na ZSF JU.

Podle doc. Šípa může být pobyt našich studentů v této zemi pod Himálajem, jejíž příroda, památky i duchovní bohatství jsou proslulé, velkou školou života. Rozšíří si obzory, navíc možnost pracovat ve zdejší fakultní nemocnici, která je soukromá, pro ně bude velmi poučná. Fakulta vyhlásí v nejbližší době konkurz pro zájemce o dvě místa, jedním z důležitých předpokladů je samozřejmě znalost angličtiny.

Zástupci ZSF JU byli Káthmándú přijati honorárním konzulem ČR panem Vishnu Kumarem Agarwalem, který jim velmi pomohl svými kontakty na univerzitách a zprostředkovatelských kancelářích pro studium v zahraničí. Původně naplánovaná spolupráce s neziskovou organizaci zajišťující praxi pro studenty sociální práce zůstala zatím jen v teoretické rovině. Jednalo by se totiž o praxi v odlehlých regionech na jihovýchodě Nepálu, které doc. Šíp s dr. Dvořáčkovou z časových a organizačních důvodů nemohli navštívit osobně. Avšak aby tam fakulta mohla vyslat své studenty, je nezbytně nutné posoudit vhodnost odborné pracovní stáže v tomto regionu. Úspěchem je však i to, že byl navázán cenný kontakt, který lze v budoucnu prohlubovat. "Nepál patří mezi nejchudší země světa. Lidé zde jsou velmi přátelští, skromní a vděční za vaši pozornost a pomoc. I když naše návštěva Nepálu netrvala dlouho, díky lidem, které jsem zde potkala, se navždy vryla do mého srdce a moc ráda se tam budu vracet. Více než kde jinde si zde člověk uvědomí smysl života a věřím, že pokud někdo má dar pomáhat lidem, tak tento dar zde dostane úplně jiný rozměr,“ shrnula dr. Dvořáčková.

 

 

Přiložené obrázky