Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Při akci Štěstí s překážkou pomáhalo více než dvacet zástupců ZSF JU

Při akci Štěstí s překážkou pomáhalo více než dvacet zástupců ZSF JU

Plánovaná akce (28.9.2015)

Při akci Štěstí s překážkou pomáhalo více než dvacet zástupců ZSF JU

Na zaplněném českobudějovickém náměstí se potkali studenti i absolventi fakulty

Ve sváteční pondělí 28. září od 13 hodin se na českobudějovickém náměstí konal druhý ročník akce Štěstí s překážkou. Její loňská premiéra, k jejímuž zdárnému průběhu přispěli i studenti Zdravotně sociální fakulty JU, vzbudila velkou odezvu. Proto se organizátorka Alena Čarvašová rozhodla téma zopakovat a program ještě obohatit. Motto akce a poslání zůstalo stejné: Přijímejme život se všemi jeho barvami. Program byl oproti loňsku rozšířen o účast Ekonomické fakulty JU, která připravila program "Past za minulost" s cílem poskytnout základní finanční osvětu. 

ZSF JU zastupovaly studentky oborů Speciální pedagogika - vychovatelství, Rehabilitační - psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory a Všeobecná sestra. Pomoci přišlo dokonce i sedm posluchačů Univerzity třetího věku, z nich jeden muž, který se velmi osvědčil i svými schopnostmi propagovat běh přes překážky a získávat účastníky. Překážkový běh byl sestavený ze slaměných bariér vyrobených klienty centra Arpida, tomuto centru připadl i výtěžek získaný z registrace běžců. Tyto objekty znázorňovaly reálné životní překážky, podle nichž jsou pojmenované a popsané: Strach, Vlastní hlava, Pomocná ruka, Otazníky atd. Studentky pomohly lidem na invalidních vozících či jinak postiženým překonávat překážky a zájemcům poskytovaly osvětu ohledně života s handicapem. Lidé je poznali podle visaček s logem fakulty a jejím mottem Učíme lidí pomáhat. Další studentky pomáhaly při organizaci programu na hlavním pódiu. "Všichni ze Zdravotně sociální fakulty fungovali naprosto skvěle, byli ochotní a neváhali udělat i něco navíc, takže maximální spokojenost a velké poděkování," vzkázala v závěru akce, která končila po 18. hodině, organizátorka Alena Čarvašová.

Na pódiu se vystřídali různí umělci: Monika Absolonová, Nezmaři, Epydemye, K.R.B. (muzikanti z Arpidy), taneční skupina Blueberry (slyšící a neslyšící tanečníci) a také divadla: Máma a táta s premiérou hry vztahující se k prioritám ohledně hospodaření a Bezvadydivadlo. Na náměstí se také představilo 18 neziskových organizací, jejichž zástupci ve stáncích předvedli výsledky své práce a lidé si u nich mohli koupit například občerstvení, keramiku a další předměty vytvořené jejich klienty.

Cílem akce bylo setkání zdravých i handicapovaných lidí, při němž si všichni najdou něco, co je bude bavit: nechyběl skákací hrad, lezecká stěna či soutěže o ceny. Lidé si také mohli prohlédnout vozidlo záchranářů a navštívit stan finanční osvěty s názvem PAST za minulost. Studenti Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity připravili stanoviště se základními informacemi týkajícími se několika finančních témat: úvěry, hospodaření domácností, oddlužení apod. Hravou formou tak děti mohly pochopit základní ekonomické zákonitosti.

Doc. PhDr. Jana Šemberová, CSc., která strávila na českobudějovickém náměstí celé odpoledne, napočítala celkem 27 studentek a studentů ZSF JU přítomných na této akci: kromě dobrovolníků pomáhajících při běhu či další organizaci to byli i lidé ve stáncích neziskových organizací pracujících například se seniory či s postiženými dětmi. "Je to moc příjemný pocit, protože všichni se k nám hlásí a velice rádi se vidíme. Další lidi spjaté s naší fakultou, a to i s Univerzitou třetího věku, jsem potkala mezi diváky," shrnula. Štěstí s překážkou podle ní splnilo poslání společenské akce, která chce být otevřená každému a všichni si v jejím programu najdou něco, co je zaujme. Příjemné atmosféře napomohlo i slunečné počasí a díky tomu, že se akce konala přímo na náměstí, to byla dobrá šance pro fakultu, jak oslovit veřejnost.