Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Fakulta se zapojila do Světového dne informovanosti o autismu

Fakulta se zapojila do Světového dne informovanosti o autismu

Novinka (10.4.2015)

Fakulta se zapojila do Světového dne informovanosti o autismu

Studentky oboru Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory se oblékly do modrého

Více než 11 tisíc korun vynesla akce pro Asociaci pomáhající lidem s autismem APLA Jižní Čechy, do níž se zapojily i studentky 2. ročníku Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory. Zapojily se do Modrého dne, který každoročně 2. dubna připomíná téma autismu, a také pomohly při organizaci osvětové kampaně „Kup placku za dvacku“, jejíž výtěžek pomůže vylepšit život dětem i dospělým s poruchou autistického spektra.

Modrý den je světovým dnem informovanosti o autismu: lidé nosí modré oblečení, protože modrá je barvou komunikace a porozumění. Dokonce i některé významné budovy se rozsvítí do modra… „Tento den se koná hlavně z důvodu osvěty o poruše autistického spektra,“ vysvětlila Lenka Maťhová, studentka 2. ročníku oboru Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory. Je dobrovolnicí v organizaci APLA Jižní Čechy a spolu se svými kolegyněmi z 2. ročníku tohoto oboru se nejen zapojila do Modrého dne, ale dívky také pomohly organizovat akci „Kup placku za dvacku“ pořádanou APLA Jižní Čechy. „Za studentky našeho ročníku bych chtěla poděkovat Mgr. Haně Francové, Ph.D., za podporu a pomoc při některých organizačních věcech ohledně Modrého dne,“ vzkazuje studentka Lenka Maťhová.

Prodej placek byl spojený s podáváním informací o poruše autistického spektra. Od 30. března do 2. dubna si lidé mohli placky koupit v Českých Budějovicích na několika prodejních místech Jihočeské univerzity včetně budovy ZSF JU Vltava. Jedna placka stála 20 Kč a její koupí lidé přispěli organizaci APLA, obdrželi mnoho informací ohledně poruchy autistického spektra, o organizaci a celkově o Modrém dnu. „Za APLU  bych chtěla moc poděkovat všem dobrovolníkům, kteří s touto akcí pomáhali, dále chceme poděkovat Akademické knihovně JU, studentské menze JU a ZSF JU za umožnění prodeje placek a osvětě o autismu na jejich půdě,“ říká Lucie Hnojnová, fundraiser a projektová manažerka APLY.

Velké poděkování patří také všem, kdo si zakoupili placku: podařilo se totiž vybrat neuvěřitelných 11 375 korun. Vybrané peníze z akce přispějí organizaci APLA Jižní Čechy na pořádání letních táborů a na terénní službu organizace pro děti a dospělé s poruchou autistického spektra.

 

Přiložené obrázky