Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Úspěch v prestižním britském vědeckém týdeníku BioNews

Úspěch v prestižním britském vědeckém týdeníku BioNews

Novinka (21.7.2015)

Úspěch v prestižním britském vědeckém týdeníku BioNews

Jak staré rodiče by si děti přály mít, kdyby si mohly vybrat?

Prestižní britský vědecký týdeník BioNews přinášející zprávy z oblasti reprodukční medicíny, genetiky atd., jež jsou určené širokému publiku, napsal o českém výzkumu z oblasti etiky asistované reprodukce iniciovaném doc. Hanou Konečnou z katedry klinických a preklinických oborů ZSF JU. Odkaz na článek je součástí této zprávy.

Cílem výzkumu bylo zjistit, jak staré rodiče by si přály děti, kdyby si samy mohly vybrat. Dotazník obsahoval otázku "Kolik by sis přál/a, aby bylo tvé mamince/tatínkovi let, až tobě bude 20–25 let? Proč?" Odpovědělo na to téměř 1 500 českých dětí ve věku od 11 let až po studenty druhých ročníků vysokých škol (tedy děti a mladí lidé závislí na rodičích). Z výsledků vyplývá, že 90 % dětí by si přálo, aby věk matky při porodu byl méně než 30 let a věk otce méně než 35 let. 

Výsledky tohoto výzkumu otiskl letos v květnu také prestižní odborný časopis Reproductive BioMedicine Online (impact factor 2,98). Článek "How old is too old? A contribution to the discussion on age limits for assisted reproduction technique access" je dílem autorů Jiřiny Kocourkové (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy), Hany Konečné (ZSF JU), Borise Burcina (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy) a Tomáše Kučery (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy).

Přiložené obrázky