Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > ZSF JU opět v médiích

ZSF JU opět v médiích

Novinka (6.2.2014)

ZSF JU opět v médiích

V jihočeské příloze Mladé fronty DNES a v Českokrumlovském deníku vyšly články o studentech oboru Zdravotnický záchranář

Akční a obrazově atraktivní podívanou, kterou skýtá šestidenní kurz 27 studentů druhého ročníku oboru Zdravotnický záchranář ZSF JU, si nenechali ujít ani novináři. V Českokrumlovském deníku a také v MF Dnes, a to dokonce na titulní straně jihočeské přílohy, popsali drsné podmínky tohoto kurzu, který se odehrává v Dolní Vltavici na Lipensku. Doplnili články fotogalerií, která čítá na webových stránkách Deníku 18 snímků.

MF DNES napsala reportáž o tom, jak studenti trénovali záchranu lidí, pod nimiž se prolomil led. Informaci spojila s aktuálním zimním tématem o zamrzlém jezeře:  

"Voda v Lipně má dva stupně Celsia, vzduch není o mnoho teplejší, i když krásně svítí sluníčko. V jezeře se topí člověk, pro kterého se vrhá záchranář a vytáhne ho na břeh. Naštěstí šlo jen o cvičení. V Dolní Vltavici trénovali budoucí vodní záchranáři vytažení člověka, který se probořil do ledové vody. To u Lipna není výjimečný zásah, protože síla ledu na zamrzlém jezeře se mění, což někteří lidé podceňují. Podle velitele frymburských hasičů Antonína Labaje, který led na Lipně pravidelně měří a stav dává na web ledovamagistrala. cz, se od konce loňského roku propadlo už devět lidí, z toho tři právě ve Frymburku. 

Do Dolní Vltavice přijelo na šestidenní kurz 27 studentů druhého ročníku Zdravotně sociální fakulty oboru záchranář. Kromě teorie se naučili také vytáhnout tonoucího z vody. Použít mohli různé prostředky, ať už lyžařské hůlky nebo surfařský plovák. Zuzaně Vackové připadalo nejtěžší vlézt do vody o teplotě dvou stupňů. „Před kurzem bych se do vody neodvážila skočit. Jakmile jsem si oblékla neopren, už mi to nepřipadalo tak hrozné,“ líčila včera Vacková. V těchto dnech se po zamrzlém jezeře pohybují desítky lidí denně. Na led pokrytý zhruba pěticentimetrovou vrstvou sněhu klidně vyrazí rodina s malými dětmi na běžkách. Riskují proboření, protože síla ledu se mění. Bruslařské dráhy mezi Frymburkem, Lipnem nad Vltavou a Přední Výtoní zatím nejsou oficiálně otevřené."