Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > ZSF JU se podílí na rozvíjení talentu handicapované dívky z Českých Budějovic

ZSF JU se podílí na rozvíjení talentu handicapované dívky z Českých Budějovic

Plánovaná akce (7.4.2015 - 7.5.2015)

ZSF JU se podílí na rozvíjení talentu handicapované dívky z Českých Budějovic

V kavárně kina Kotva jsou vystavené obrázky třináctileté Báry Sedláčkové, která maluje ústy

Handicapovaná dívka Barbora Sedláčková z Českých Budějovic, která je jednou z tváří webu Zdravotně sociální fakulty JU, vystavuje své obrázky malované ústy v kavárně kina Kotva. Vernisáž začíná v úterý 7. dubna v 18 hodin a výstava nazvaná Barevný svět v pohybu bude prostor zdobit do 7. května. Kavárna bývá otevřená denně od 15 hodin a její provoz je spojený s promítáním filmů v kině. Kurátor Václav Němec pozval Báru poté, co její výstava upoutala velkou pozornost loni v září v radniční síni na českobudějovickém náměstí. ZSF JU převzala nad touto její výstavou záštitu a děkanka prof. Valérie Tóthová tehdy promluvila na vernisáži.

Výstavní činnost pomáhá třináctileté malířce od samého začátku organizovat Mgr. Alena Binterová ze ZSF JU, která dívku poznala při exkurzi v centru Arpida, jež je jedním z klinických pracovišť fakulty. Její příběh ji velmi zaujal a rozhodla se pomáhat jí svými novinářskými kontakty v kulturní sféře. Tím se rozjela série akcí a příjemných setkání, jejichž cílem je podpořit dívku v její tvořivosti a dát jí motivaci a šance se rozvíjet a stále se na něco nového těšit. Je to velmi důležité nejen pro ni samotnou, ale i pro její rodinu.

Talentovaná malířka trpí neuropatií a je upoutaná na invalidní vozík – nemůže pohybovat rukama ani nohama, proto si vymyslela vlastní výtvarný styl, který se už vžil pod označením Pusopis. První samostatnou výstavu měla v červnu roku 2013 v písecké Sladovně, kde velmi upoutala diváky i odborníky. Galeristé mají o její díla velký zájem, mimo jiné je koncem letošního léta pozvaná do výstavní síně Senátu v Praze.

Z možnosti představit se nyní v Kotvě má velkou radost: „V kavárně jsem ještě nikdy výstavu neměla. Líbí se mi, že můžou mé obrázky viset tam, kde se lidé scházejí, odpočívají a povídají si. Třeba o filmech – taky se moc ráda dívám na filmy. Jeden z mých nejoblíbenějších je francouzský film Nedotknutelní, protože o životě postižených lidí vypráví s humorem," říká Bára Sedláčková.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory