Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Projekt Honzíkova cesta vychází z příběhu studentky a matky dítěte s autismem

Projekt Honzíkova cesta vychází z příběhu studentky a matky dítěte s autismem

Plánovaná akce (2.4.2014 - 10.4.2014)

Projekt Honzíkova cesta vychází z příběhu studentky a matky dítěte s autismem

Výstava na Uranu připomíná Světový den autismu

Včasná diagnóza a odborná pomoc rodičům a dětem s autismem prostřednictvím speciálních terapeutických a pedagogických programů dávají naději na zmírnění následků onemocnění v běžném životě. To je hlavní poselství výstavy, která se do 9. dubna koná ve vestibulu budovy ZSF JU Uran.

Vychází z projektu nazvaného Honzíkova cesta, který vytvořila studentka Gymnázia v Sušici Luccy Buiowa, osobní asistentka čtyřletého Honzíka s autismem. Jeho maminka Soňa Szwajnochová je studentkou ZSF JU a na výstavu přijela ze Sušice nejen s Honzíkem, ale i s mladší dcerou Kačenkou. Z vlastní zkušenosti upozornila hlavně na to, že pro tuto poruchu je zcela zásadní podchytit ji včas už v raném dětství – jakmile má rodič pocit, že se dítě chová jinak než ostatní. Bohužel ne všichni lékaři jsou dostatečně informovaní a mnozí mají sklon brát toto onemocnění na lehkou váhu, okolní svět navíc často považuje dítě s touto poruchou za nevychované a drzé. Proto Luccy Buiowa se Soňou Szwajnochovou usilují o osvětu a našly v tom velkou podporu jak na Zdravotně sociální fakultě, tak v občanském sdružení Autisté jihu (JAU), pod které spadá i nové klinické pracoviště ZSF.

Katedra psychologie a speciální pedagogiky ZSF JU výstavu uspořádala u příležitosti světového Dne autismu, který připadá na 2. dubna. Doc. PhDr. Jiří Jankovský, Ph.D., při zahájení výstavy stručně objasnil problematiku autismu a zdůraznil význam této katedry při vzdělávání odborných pracovníků. Přivítal hosty včetně Mgr. Mileny Urbanové, předsedkyně občanského sdružení Autisté jihu (JAU), která představila aktivity pro děti s autismem konané v Auticentru.

Dále poděkovala Mgr. Věře Koppové za spolupráci a pomoc při budování klinického pracoviště katedry psychologie a speciální pedagogiky ZSF JU ČB, kterým se od září 2013 stalo právě Auticentrum. Studentky a studenti katedry psychologie a speciální pedagogiky díky tomu mají možnost při své praxi poznat děti s autismem při aktivitách v Auticentru, pracovat s nimi, a získat tak cenné zkušenosti pro své budoucí povolání.

Své sympatie s lidmi s autismem vyjádřili přítomní účastníci modrou barvou svého oblečení. Ve vestibulu Uranu bylo při vernisáži velmi živo, přišlo hodně lidí a přátelskou atmosféru umocnily i děti z MŠ, ZŠ a Prš Trhové Sviny s modrými balonky. Skvělým nápadem organizátorů bylo vyčlenit pro děti jednu učebnu, kde si mohly hrát, odpočinout a občerstvit se. Výstava je složená ze střípků popisujících podstatu onemocnění, které nyní v ČR postihuje jedno za sta narozených dětí (zatímco v USA je poměr 1:88) – a velkou sílu dávají expozici konkrétní příběhy dětí včetně jejich citátů, např.: "Jen proto, že nejsem schopný mluvit, neznamená, že nerozumím" nebo "Nejsem nezdvořilý ani drzý. Jsem autista. Jaká je Vaše výmluva?"


Přiložené obrázky