Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > ZSF je partnerem výstavy v českobudějovické radniční síni

ZSF je partnerem výstavy v českobudějovické radniční síni

Plánovaná akce (15.9.2014 - 29.9.2014)

ZSF je partnerem výstavy v českobudějovické radniční síni

Výstava obrázků Pusopis představuje dvanáctiletou handicapovanou malířku

Děkanka Zdravotně sociální fakulty JU převzala záštitu nad unikátní výstavou nazvanou Pusopis, která v radniční výstavní síni na českobudějovickém náměstí potrvá do 29. září. Představuje obrazy dvanáctileté Barbory Sedláčkové, která maluje ústy tak dobře, že její obrázky oceňují i odborníci. Zároveň jsou vystavena díla dalších dětí z centra ARPIDA, které zde představuje i svoji činnost.

Vernisáž měla rekordní návštěvnost, přišla na ni i řada osobností, jak z řad zástupců města včetně primátora, tak z okruhu znalců a milovníků výtvarného umění. Úvodem promluvil náměstek primátora Mgr. Petr Podhola a poté předal slovo děkance ZSF prof. PhDr. Valérii Tóthové, Ph.D., která Barču znala už předem, byť se s ní v pondělí setkala poprvé. Světlovlasá dívka na vozíčku je totiž jednou z tváří nového webu ZSF JU.

"Denně tě vídám na titulní fotografii našich webových stránek a dnes jsem viděla i tvé obrázky a poznala tě osobně. Máš úžasné nadání... Někdy život není tak jednoduchý – a ty jsi opravdu vzorem pro nás všechny. Protože když se potkáme s nějakým, často i malým problémem, tak si z něj někdy děláme velkou hlavu. A přitom tady vidíme úžasné výsledky tvé práce a vůle. Proto ti přeju hodně úspěchů a abys zvládla všechno, co máš v životě naplánováno," řekla děkanka a předala Barče jako dárek knížku o malířských technikách.

Součástí výstavy je i výtvarný koutek vybavený tužkami i pastelkami, kde si mohou děti malovat. Další možnost osobního setkání s Bárou bude při akci Štěstí s překážkou v neděli 28. září na náměstí, do níž bude tato dívka také zapojena. Barčin výtvarný styl oceňují i odborníci: výstava představuje asi 30 jejích obrázků malovaných fixy, temperami, anilinovými barvami i tuší. K tomu díla vytvořená pro kalendář, novoročenky či ilustrace do knihy pohádek a pro animovaný film. 

Je to už třetí samostatná výstava malířky, které kvůli nemoci zvané neuropatie ochabuje tělo. Nohy ani ruce téměř neovládá a pohybuje se na vozíčku. Stoprocentně se může spolehnout jen na svoji hlavu, a tak ji nenechá zahálet... Zároveň výstava představuje činnost celého výtvarného ateliéru Aleny Jankovské z Centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, kde Barča svůj talent zcela zásadně rozvinula.

Právě návštěvou Arpidy, která je klinickým pracovištěm ZSF JU, spolupráce s Bárou začala: její obrázky předloni nadchly maďarskou delegaci i její průvodkyně Alenu Binterovou a Dagmar Dvořáčkovou. Postupně vzniklo několik článků v médiích, výstava v písecké Sladovně a další akce, na nichž mohla Bára ukázat, co umí. Třeba začátkem září na festivalu Kefír u Prahy, který byl spjatý s dětským kabaretem Kašpárek v rohlíku a přilákal několik tisíc lidí. Českobudějovická výstava v radniční síni, jejíž výhodou je nejen prestižní umístění, ale také bezbariérový vstup, je logickým vyústěním této spolupráce. Cílem je obohatit život Báry i její rodiny o nové možnosti, nač se může těšit – s nadějí, že taková motivace působí ozdravně.

Jednou by Barča ráda ilustrovala knížku, jejíž příběh by sama vymyslela. Má spoustu zájmů, například ráda čte a zpívá, její svět je pestrý a plný pohybu. Přeje si stát se bytovou nebo zahradní architektkou a dokázat být co nejvíc soběstačná. Její příběh a obrázky představuje web www.pusopis.cz.

Přiložené obrázky