Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Rektorát JU převzal od Zdravotně sociální fakulty výstavu Ženy mírotvorkyně

Rektorát JU převzal od Zdravotně sociální fakulty výstavu Ženy mírotvorkyně

Novinka (20.10.2014 - 31.10.2014)

Rektorát JU převzal od Zdravotně sociální fakulty výstavu Ženy mírotvorkyně

Originály krumlovské malířky Jany Peškové a příběhy velkých osobností jsou na JU vystavené do konce října

Do 31. října potrvá unikátní výstava ve vestibulu Akademické knihovny Jihočeské univerzity na Branišovské ulici. Je nazvaná Ženy mírotvorkyně a uspořádala ji katedra právních oborů, řízení a ekonomiky ZSF JU nejdřív v budově Uran, kde si lidé mohli výstavu prohlédnout letos v dubnu. Protože vzbudila velký ohlas a díky své originalitě byla počinem, který přesáhl měřítka fakulty, projevili o ni zájem i kolegové z rektorátu. Výstava je tam instalovaná od pondělí. "Zastavuje se u ní hodně lidí," potvrdil Mgr. Jiří Váňa, vedoucí Útvaru vnějších vztahů a komunikace JU.

Organizátorka PhDr. Lenka Rosková je přesvědčena o tom, že toto téma patří k všeobecnému přehledu a především k výchově k lidství, což je v současné společnosti velmi zapotřebí. Úzce samozřejmě souvisí i s obory vyučovanými na ZSF, proto chtěla obohatit běžně dostupné informace i tím, že zviditelní ženy účastnící se mírového procesu, které nejsou příliš známé. Samozřejmě sérii vévodí Matka Tereza, ale jsou tam i příběhy dalších jedenácti žen, o nichž se u nás ví velmi málo nebo nic – jsou však velmi inspirativní a hrají výraznou roli v dějinách i v současnosti.

"Původně jsem chtěla uspořádat výstavu fotografií, ale nelze je sehnat a zřejmě by to nebylo jednoduché ani po stránce autorského práva. Takže jsem se rozhodla oslovit paní Peškovou, vynikající malířku akvarelů, která výstavu vytvořila jen a jen pro tuto příležitost. Myslím si, že je důležité přinášet studentům a studentkám nejen informace, ale i krásno všemi možnými cestami, kterými to jde," vysvětlila dr. Rosková, která plánuje podobnou výstavu také o mužích, kteří se stejným způsobem zapsali do dějin.

Českokrumlovská malířka Jana Pešková díky tomuto podnětu vytvořila dvanáct originálů, z toho je jedenáct akvarelů a jeden je nakreslený uhlem. Tímto způsobem ztvárnila  Berthu von Suttner, česko-rakouskou radikální pacifistku, publicistku a spisovatelku, která byla první ženou, jež obdržela Nobelovu cenu za mír. Kromě ní jsou vystavené i portréty dalších mírových aktivistek včetně například první africké prezidentky. Jejich osudy stojí za to si přečíst – u každého obrázku je i podrobný životopis.  

Přiložené obrázky