Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Pro ZSF vznikla mimořádná výstava nazvaná Ženy mírotvorkyně

Pro ZSF vznikla mimořádná výstava nazvaná Ženy mírotvorkyně

Novinka (23.4.2014)

Pro ZSF vznikla mimořádná výstava nazvaná Ženy mírotvorkyně

Návštěvníci Uranu mohou obdivovat originály krumlovské malířky Jany Peškové a číst příběhy velkých osobností

Dva týdny potrvá unikátní výstava ve vestibulu budovy Uran nazvaná Ženy mírotvorkyně, kterou uspořádala katedra právních oborů, řízení a ekonomiky ZSF JU. Organizátorka PhDr. Lenka Rosková je přesvědčena o tom, že toto téma patří k všeobecnému přehledu a především k výchově k lidství, což je v současné společnosti velmi zapotřebí. Úzce to souvisí i s obory vyučovanými na ZSF, proto chtěla obohatit běžně dostupné informace i tím, že zviditelní ženy účastnící se mírového procesu, které nejsou příliš známé. Samozřejmě sérii vévodí Matka Tereza, ale jsou tam i příběhy dalších jedenácti žen, o nichž se u nás ví velmi málo nebo nic – jsou však velmi inspirativní a hrají výraznou roli v dějinách i v současnosti.

"Původně jsem chtěla uspořádat výstavu fotografií, ale nelze je sehnat a zřejmě by to nebylo jednoduché ani po stránce autorského práva. Takže jsem se rozhodla oslovit paní Peškovou, vynikající malířku akvarelů, která výstavu vytvořila jen a jen pro tuto příležitost. Myslím si, že je důležité přinášet studentům a studentkám nejen informace, ale i krásno všemi možnými cestami, kterými to jde," vysvětlila dr. Rosková.

Českokrumlovská malířka Jana Pešková díky tomuto podnětu vytvořila dvanáct originálů, z toho je jedenáct akvarelů a jeden je nakreslený uhlem. Tímto způsobem ztvárnila  Berthu von Suttner, česko-rakouskou radikální pacifistku, publicistku a spisovatelku, která byla první ženou, jež obdržela Nobelovu cenu za mír. Kromě ní jsou vystavené i portréty dalších mírových aktivistek včetně například první africké prezidentky. Jejich osudy stojí za to si přečíst – u každého obrázku je i podrobný životopis.  

Přiložené obrázky