Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Záchranáři mají kurz v Přední Výtoni

Záchranáři mají kurz v Přední Výtoni

Novinka (9.6.2015)

Záchranáři mají kurz v Přední Výtoni

Studenty prvního ročníku oboru Zdravotnický záchranář v pondělí natáčela při výcviku Jihočeská televize

Devětadvacet studentů prvního ročníku oboru Zdravotnický záchranář ZSF JU zahájilo v neděli kurz zaměřený na lanové techniky v Přední Výtoni na Českokrumlovsku. A v pondělí začali pěkně zostra: skupina budoucích záchranářů musela řešit pád osoby do skalní strže. Aby nebylo adrenalinu málo, celou modelovou situaci snímala kamera Jihočeské televize, která zde natáčela část pro videosekvenci sloužící k propagaci tohoto oboru. Vzhledem k atraktivitě tohoto tématu se s kameramanem tentokrát vypravila i redaktorka Petra Taudyová, takže Jihočeská televize připraví ze záběrů dokonce i vlastní reportáž, kterou uvidí diváci v celém kraji.

Modelová situace, které velela studentka Jana Reifová, vypadala takto: Z nepřístupného terénu skalní strže, kam se nedostane vrtulník ani sanitka, museli studenti za pomoci lanových technik transportovat zraněnou dívku. K tomu mimo jiné potřebovali vědět, jak sestrojit kladkostroj, aby figurantku bezpečně vytáhli z rokliny nahoru. Odtud ji na nosítkách odnesli tam, kde ji mohla převzít sanitka. Při tomto zásahu úročili i znalosti z dalších předmětů, protože museli dát dívce první pomoc. V podmáčeném terénu se museli navíc všichni pohybovat zvlášť opatrně, aby nikdo neutrpěl další zranění. „Je to zakončení výuky z celého prvního ročníku, kdy musí studenti přetavit do praxe vše, co se dosud naučili. Snažíme se vždycky navodit reálnou situaci, při níž se ukáže, jak na tom studenti ve skutečnosti jsou,“ shrnul vyučující Miroslav Majer.

Jeho kolega Pavel Schwarz zdůraznil, že v těchto situacích je naprosto nezbytné, aby studenti byli schopni vytvořit tým, který spolu dokáže komunikovat a koordinovat svoji činnost. „Práce záchranáře je založená na týmové spolupráci, která musí být promyšlená, rychlá a bezpečná,“ uvedl. Charakter situace zvolili instruktoři i proto, že v dnešní době zažívá turistika velký boom a časté jsou i případy, kdy lidé v terénu přecení své síly. Na dotaz Jihočeské televize proto Schwarz vyjmenoval hlavní zásady, které by si měl člověk uvědomit, než se vydá na náročnější túru: dobře si předem naplánovat výlet a brát přitom ohled na náročnost prostředí i povětrnostní podmínky, oznámit někomu, kam jde, mít s sebou komunikační techniku, správné oblečení a obutí a také neopomenout pitný režim. 

Kurz potrvá do čtvrtka, v prvním ročníku je hlavním cílem upevnit a vylepšit fyzickou odolnost studentů, která je celosvětově u většiny mladých lidí horší než dřív. Ve volném čase se totiž víc než sportu věnují jiným zálibám, hlavně tráví spoustu času u počítačů. Dobrá fyzička je však pro zdravotnického záchranáře naprosto nepostradatelná, protože když začne ztrácet síly, začne jinak přemýšlet a jeho pomoc nemusí být tak účinná, jak je zapotřebí. 

Přiložené obrázky