Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Studenti prvních ročníků mají soustředění v Rožmberku nad Vltavou

Studenti prvních ročníků mají soustředění v Rožmberku nad Vltavou

Novinka (8.9.2014)

Studenti prvních ročníků mají soustředění v Rožmberku nad Vltavou

Netradiční zápisy studentů na hradě jsou šancí vytvořit partu, která bude spolupracovat

Studenti, kteří nastoupí do prvních ročníků na Zdravotně sociální fakultě, se od konce minulého týdne do pátku 12. září střídají na soustředění v Rožmberku nad Vltavou. Hlavní výhodou této netradiční formy zápisu je, že se v příjemném prostředí neformálně seznámí se svými novými spolužáky i vyučujícími a také s tím, co je ve škole čeká. Součástí je i sportovní program a poznávání okolí školicího střediska, v jehož těsné blízkosti stojí hrad Rožmberk. "Docela vám závidím, že máte zápis na hradě. V Praze na hradě se volí prezident –  a vy na hradě vstupujete do akademického prostředí," podotkl předseda Akademického senátu ZSF JU Mgr. František Dolák, Ph.D., který prváky seznámil s rolí senátu a jeho pravomocemi. Je to významná možnost, jak ovlivňovat dění na fakultě a její vývoj, např. včetně schvalování rozpočtu. "Senát je zdravou opozicí, jsme tady pro studenty," konstatoval.

Součástí pobytu je jak vlastní administrativní zápis ke studiu, tak seznámení s prostředím školy – například se studijními záležitostmi, informacemi o běžném životě na fakultě a jejích mimoškolních aktivitách. Podmínky výuky cizích jazyků na ZSF jim vysvětlí vedoucí Oddělení jazyků ZSF JU Mgr. Vlastimila Ptáčníková, Ph.D. Praktické je, že se budoucí studenti s předstihem dozvědí základní informace všichni najednou a získají první povědomí o tom, co je čeká a s kým se budou na fakultě setkávat. V Rožmberku jim program kromě vyučujících organizují i dva studenti doktorského studia, ročníkový vedoucí a také studenti z vyšších ročníků daného oboru.

Každý z turnusů navštěvuje děkanka ZSF prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., která prvákům poděkuje, že si vybrali právě tuto školu. I ona zdůrazňuje, že názory studentů zde mají velkou váhu. "Ráda se studenty diskutuji a slyším jejich názory. Proto máme studentskou oborovou radu, kde má každý obor svého zástupce. Pravidelně se scházíme a probíráme vše, co studenty zajímá či trápí," řekla děkanka budoucím prvákům s tím, že se do dění na fakultě mohou zapojit i oni. Popřála všem, aby zvládli úspěšně studovat a přitom si užít vše, co patří ke studentskému životu –  a aby se za tři roky v tomto počtu setkali i při promocích. V neděli bylo v Rožmberku téměř sto studentů, a to z oborů Porodní asistentka a Všeobecná sestra, mezi nimi i tři kluci. 

Poprvé fakulta tyto zápisy uspořádala předloni a velmi se osvědčily – už vzhledem k charakteru profesí, na které studenty připravuje, protože ty jsou založené právě na týmové práci. „Ve zdravotnictví i v sociálních službách je nutné spolehnout se jeden na druhého. Soudržnost je základem, je třeba si umět rozdělit úkoly – a toto je první šance, jak si zvyknout na kolektiv, vzájemně se poznat a vytvořit partu, která bude dál spolupracovat,“ vysvětlila proděkanka pro studijní a sociální záležitosti ZSF Mgr. Ivana Chloubová.

Přiložené obrázky