Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Zdravotně sociální fakulta JU poutala pozornost při Dni vědy v Géčku

Zdravotně sociální fakulta JU poutala pozornost při Dni vědy v Géčku

Novinka (9.3.2014)

Zdravotně sociální fakulta JU poutala pozornost při Dni vědy v Géčku

Návštěvníci měli velký zájem jak o lekce první pomoci, tak o poradnu zdravého životního stylu

Velmi rušno bylo v sobotu u stanovišť, na nichž se při Dni vědy Jihočeské univerzity v českobudějovickém nákupním centru Géčko představovala Zdravotně sociální fakulta. Akce pořádaná z projektu scienceZOOM, při níž se prezentovala většina fakult Jihočeské univerzity, přilákala stovky návštěvníků.

ZSF JU nabídla služby, které veřejnost velmi oceňovala: lekci zdravotnických záchranářů a chůze Nordic Walking a také silné zastoupení Centra prevence civilizačních chorob, kde studentky měřily zájemcům tlak a index tělesné hmotnosti, včetně hodnoty tuku v těle. Odborníci ze ZSF jim také radili s výživou a zdravým životním stylem.

Kromě těchto doprovodných programů měla ZSF výrazné zastoupení i na hlavním pódiu. Čtyřikrát tam vystoupila dvojice, která během posledních dvou let absolvovala díky projektu scienceZOOM desítky RoadShow po středních školách v jižních a středních Čechách a také na Vysočině. PhDr. Alena Kajanová, Ph.D., a Mgr. Lukáš Martinek naplno využili své zkušenosti, které získali ve školních třídách při interaktivní RoadShow. Dokázali upoutat pozornost návštěvníků Géčka při propagaci oborů ZSF a také je nalákat do soutěží o ceny. Odměnovali je malými lékárničkami a také poukazem do Centra prevence civilizačních chorob. Zájemců o soutěže bylo mnoho, výzva „Převaž naši sestru“ přilákala k obvazování ruky hlavně děti a možnost vyzkoušet si speciální brýle simulující opilost byla zase zábavnou šancí pro dospělé, aby si zkusili něco, k čemu by se jinak dopracovali až po konzumaci velkého množství alkoholu. Slalom mezi oranžovými kužely absolvovali většinou muži, ale vyzkoušela ho i Vlasta Čalounová, která jedno ze soutěžních kol vyhrála –  dokonce porazila i vlastního syna. „Je to zkušenost, kterou jinde těžko zažiju. Ke konci se mi úplně zamotala hlava,“ líčila svůj pocit, když přes brýle viděla svět tak, jako by měla v krvi zhruba tři promile.

Zatímco tuto část programu brala jako zábavu, lekci zdravotnických záchranářů uložila synovi s přítelkyní jako povinnost. Sama má kurz sanitáře, takže je v této oblasti zkušená, ale možnost vyzkoušet si to pod dohledem odborníků považuje za nutnost týkající se všech. „Ve škole by to mělo být povinné, aby každý člověk měl tyto základy. Spousta lidí se bojí zasáhnout, aby zraněnému ještě víc neublížili. Jenomže někdy je to jediná šance zachránit mu v té chvíli život,“ vysvětlila Čalounová. Stejný názor má i Věra Kadlecová ze Srubce, kterou u záchranářů nejvíc zaujala figurína malého dítěte. „Stalo se mi, že třináctiměsíční vnučka jedla polévku a náhle přestala dýchat. Byl to šok... I proto jsem si tady ráda zkusila, jak rozdýchat malé dítě a dát mu masáž srdce. Člověk nikdy neví, co se může stát – a ten, kdo zachrání dítě, ale i dospělého člověka, nežil zbytečně. Vaše studentka mi perfektně všechno vysvětlila,“ ohodnotila tato žena Petru Pochylou ze třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář, která v Géčku zastupovala ZSF společně s Pavlem Petrovičem.

Na stanovišti Centra prevence civilizačních chorob změřili za sobotu více než osmdesát lidí, zájemci si odtud také mohli odnést rady, jak správně poskládat svůj jídelníček a i jinak dbát na zdravý životní styl. Ing. Kamila Čermáková si přinesla věšák, na který rozmístila různé typy holí Nordic Walking. Radila lidem, jak vybrat ty, které odpovídají jejich postavě, a učila je základy techniky.

Všechna tato místa si prošla též děkanka ZSF prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D. „Naše zastoupení při Dni vědy bylo úžasné, všechno bylo dobře připravené a také výběr toho, co může naše fakulta veřejnosti nabídnout, byl správný. Je to velmi dobrá prezentace Jihočeské univerzity jako celku, protože každá fakulta ukazuje své zaměření. Výsledek je velmi pestrý, takže každý návštěvník si může najít to své,“ shrnula. Ověřila si, že jak o lekce zdravotnických záchranářů, tak o poradnu zdravého životního stylu včetně pohybové aktivity Nordic Walking měli návštěvníci velký zájem, stejně tak o soutěže na hlavním pódiu. To vše může motivovat mladé lidi a děti ke studiu na ZSF JU.

Přiložené obrázky