Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Jihočeský hejtman ocenil doc. Jiřího Jankovského

Jihočeský hejtman ocenil doc. Jiřího Jankovského

Novinka (30.10.2013)

Jihočeský hejtman ocenil doc. Jiřího Jankovského

Šest jihočeských osobností převzalo cenu za celoživotní práci: Zlatou šupinu

Mezi jihočeskými osobnostmi, které v úterý ocenil jihočeský hejtman Jiří Zimola za mimořádné činy a celoživotní práci, byl i dlouholetý ředitel Arpidy Jiří Jankovský, který vyučuje na ZSF JU. 

 "Samozřejmě každé ocenění potěší. Nicméně to nevnímám jako ocenění mé osoby, ale především jako uznání a ocenění práce Arpidy jako celku. Ostatně všechna ocenění, která jsem v posledních letech získal, vždy nějak souvisela s Arpidou. A Arpida, to není jeden člověk, ale společenství mnoha lidí - rodičů, dětí, ostatních klientů, zaměstnanců, nejrůznějších příznivců, sponzorů a dárců. Sám bych zde mnoho nesvedl. No a protože Arpida oslavuje v těchto dnech 20. výročí od zahájení své odborné činnosti, je to milé uznání její dosavadní práce," uvedl doc. Jankovský.

Spolu s ním dostali ceny v podobě zlaté šupiny také galeristka Marie Hanušová, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Otomar Linhart, školák Adam Maleček, oční chirurg Jan Sattran a režisér Zdeněk Troška. Stalo se tak v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou v rámci udílení cen hejtmana u příležitosti oslav 95. výročí vzniku samostatného československého státu.

 „Domnívám se, že je více než vhodné využít výročí vzniku Československa a ocenit mimořádné činy a celoživotní práci konkrétních lidí, kteří se zasloužili o rozvoj či dobré jméno Jihočeského kraje v různých oblastech či vykonali jiný prospěšný čin oceňovaný širokou veřejností. Lidí z oblasti kultury, vědy a výzkumu, sociálních záležitostí či lékařství. Lidí s vysokým kreditem a bohatými zkušenostmi. Zároveň mě velice těší, že mohu ocenit i mladého chlapce, který svým jednáním, díky kterému zachránil svou matku, vysoce předčil mnohé z nás,“ uvedl během slavnostního večera Zimola s tím, že by byl rád, kdyby se ze spojení těchto dvou aktů stala tradice, která bude nedílnou součástí místního společenského dění. Ocenění ve formě zlaté šupiny bylo podle Zimoly vybráno proto, že představuje pomyslný symbol štěstí a koresponduje s rybářstvím, kterým je Jihočeský kraj proslulý. 

MEDAILON:

doc. PhDr. Jiří Jankovský, Ph.D., dlouholetý ředitel českobudějovického centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida.

Vystudoval teologii na Římskokatolické cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Vzdělání si později doplnil studiem pedagogiky a psychologie. Do roku 1989 působil jako dětský psycholog, poté jako vysokoškolský pedagog a v roce 1993 se stal ředitelem centra Arpida. Tato práce mu přinesla nejen mnoho praktických zkušeností, ale také nejednu bezesnou noc, když se velká nestátní nezisková organizace čas od času potýkala s finančními problémy. Arpida funguje už téměř dvacet let, a přes všechny obtíže se stále rozvíjí. V roce 2000 byla Jiřímu Jankovskému udělena Cena města Český Krumlov za sociální práci. V roce 2004 Cena rektora Jihočeské univerzity za prestižní vědeckou publikaci Etika pro pomáhající profese. A v roce 2001 Pamětní medaile rektora Jihočeské univerzity u příležitosti 10. výročí založení Jihočeské univerzity.

Medailony všech oceněných jsou na http://www.kraj-jihocesky.cz.