Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > ZSF JU měla zastoupení na festivalu vodních sportů Wave

ZSF JU měla zastoupení na festivalu vodních sportů Wave

Plánovaná akce (2.8.2014)

ZSF JU měla zastoupení na festivalu vodních sportů Wave

Centrum prevence civilizačních chorob ZSF poskytlo sportovcům i veřejnosti výživové, zdravotní a pohybové poradenství

Výživové, zdravotní a pohybové poradenství nabídlo Centrum prevence civilizačních chorob ZSF JU při Festivalu vodních sportů WAVE, který se konal v areálu Slalomové dráhy v Českém Vrbném u Českých Budějovic. Zástupci ZSF se akce zúčastnili v sobotu 2. srpna, protože víkendový program byl nejatraktivnější a přilákal tisíce lidí. Byla to tedy účinná forma propagace, kterou Útvar pro rozvoj JU nabídl všem fakultám -  ZSF toho však využila jako jediná.

Akci přálo letní počasí a atmosféra byla velmi sportovní, s čímž souvisel i zájem o zdravý životní styl. Stánek ZSF JU byl přímo na břehu, takže ho lidé snadno našli. Kompletní vyšetření absolvovalo 30 lidí, převážně muži. Například rodina Bartošova z Prachatic ocenila, že je tato služba dostupná přímo v místě, kam lidé přišli ve volném čase za zábavou. Manželka, která pracuje ve zdravotnictví, nechala otestovat svého manžela, syna i jeho dívku. "K praktickému lékaři bych je dostala těžko, ale z vlastní zkušenosti vím, že je prevence důležitá," vysvětlila. 

Nejvíce vyšetřených lidí pocházelo z Českobudějovicka a okolí, další zájemci byli například z Jindřichohradecka a Prachaticka. Kompletní vyšetření zahrnovalo měření biochemických ukazatelů (celkový cholesterol, glykémie), antropometrických ukazatelů (výška, váha, BMI, celkový tuk - přístroj Omron, měření kožních řas kaliperem, obvodu pasu a boků) a měření krevního tlaku. Součástí byl také stěr z bukálních sliznic na izolaci genu obezity. Kritériem pro měření bylo dobrovolné rozhodnutí se zúčastnit, podmínkou bylo bydliště v Jihočeském kraji. Většina naměřených hodnot se pohybovala v normě. Pokud tomu tak nebylo, Mgr. Lenka Šedová, Ph.D. a Mgr. Dita Nováková, Ph.D., které na festivalu působily, rozebraly s účastníkem případná rizika a vybídly ho k dalšímu vyšetření u praktického lékaře. 

Festival WAVE se koná  již od roku 2006 a jeho cílem je propojit mládežnický sport s vrcholovým a zapojit i širokou veřejnost. Součástí byl pestrý kulturní program a zábava včetně adrenalinových atrakcí. Hlavní disciplínou byl Wave ICF slalom, tedy souboj závodníků s časem mezi brankami. Jde o jeden z nejúspěšnějších sportů v České republice, který v posledních letech proslavili hlavně Štěpánka Hilgertová a Lukáš Pollert. 

Přiložené obrázky