Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > ZSF JU bude partnerem zářijové akce Štěstí s překážkou

ZSF JU bude partnerem zářijové akce Štěstí s překážkou

Plánovaná akce (28.9.2014)

ZSF JU bude partnerem zářijové akce Štěstí s překážkou

Pořadatelé potřebují 70 dobrovolníků: studenti se mohou hlásit do 15. května

Studenti Zdravotně sociální fakulty se mohou zapojit do zajímavé a smysluplné akce Štěstí s překážkou, která se formou happeningu uskuteční na náměstí v Českých Budějovicích v neděli 28. září 2014 od 13:30 hodin. Během celého odpoledne tam vystoupí lidé, kteří chtějí přispět k odstranění bariér – a to jak fyzických, tak i psychických – vůči handicapovaným lidem. Organizátorka ing. Alena Čarvašová, která má nemocnou dceru, se tím snaží napomoci k tomu, aby se lidé naučili přijímat život se všemi jeho odstíny. Chce oslovit hlavně rodiny s postiženými dětmi, ale i další vnímavé lidi, aby pomohli handicapovaným se normálně začlenit do společnosti a neměli problém s jejich přijímáním. "Když si my okolo začneme postupně uvědomovat, že každý jsme jiný a není třeba někoho pořád a pořád jen litovat, tak umožníme, aby si dovolil být šťastným i ten, koho od běžného štěstí odděluje překážka nemoci jeho milovaného člena rodiny," vysvětlila.

Proto se rozhodla uspořádat velkou akci pro veřejnost, která pomůže s odstraněním těchto bariér – i symbolicky: děti z Arpidy už začaly vyrábět ze slámy různé druhy překážek, které představují spektrum předsudků, obav a problémů, s nimiž se musí handicapovaní potýkat. Objekty budou zobrazovat reálně prožívané bariéry, největší z nich bude mít název „Vlastní hlava“...

Náměstí bude těmito bariérami poseto a při jejich zdolávání pomohou i studenti ZSF. Dostanou i další úkoly, které souvisí s organizováním. V doprovodném programu bude také ukázka nejmodernější techniky Zdravotní záchranné služby Jihočeského kraje, děti zabaví i lezecká stěna či skákací hrad. Program bude moderovat herec Jiří Mádl, uskuteční se módní přehlídka, vystoupí kapela Nezmaři a snad i slavná skupina The Tap Tap, v níž hrají lidé s různými handicapy a výsledkem je vystoupení nabité radostí a energií.

Zájemci o pomoc při této akci se mohou hlásit u proděkanky Mgr. Ivany Chloubové, a to do 15. května – stačí se ozvat na e-mail chloubo@zsf.jcu.cz. Celkem potřebuje organizátorka ing. Čarvašová sedmdesát dobrovolníků, na něž se může spolehnout – a kteří budou v této akci spatřovat smysl a pomohou k jejímu úspěšnému průběhu. Týká se to nejen studentů sociálních oborů, ale i třeba fyzioterapie a dalších, kteří rádi přispějí k tomu, aby se cítili šťastnější i ti lidé, jejichž situace navenek nevypadá růžově. 

Součástí bude také prezentace organizací, jež mohou usnadnit život rodinám pečujícím o svého milovaného, který je dlouhodobě nemocný či zdravotně postižený. Partnery „Štěstí s překážkou“ jsou Arpida, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, o. s.; Středisko rané péče SPRP České Budějovice a Zdravotně sociální fakulta JU v Českých Budějovicích.

Přiložené obrázky

Přiložené soubory