Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Neděle na českobudějovickém náměstí pomohla odstranit bariéry

Neděle na českobudějovickém náměstí pomohla odstranit bariéry

Plánovaná akce (28.9.2014)

Neděle na českobudějovickém náměstí pomohla odstranit bariéry

ZSF JU se 28. září odpoledne zapojila do akce Štěstí s překážkou

Zdravotně sociální fakulta JU aktivně podpořila v neděli 28. září kulturně-osvětovou akci Štěstí s překážkou, která zaplnila celé náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Cílem bylo pomoci rodinám s postiženými dětmi, aby se mohly běžně začlenit do společnosti, aniž by je okolí bralo jako někoho, kdo nemůže být šťastný a je ho třeba jenom litovat. Akci přálo slunečné počasí a přilákala spoustu diváků, kteří oceňovali její pestrost, neformálnost a nový, originální pohled na handicapované a jejich rodiny. 

Organizátoři zvolili motto "Přijímej život ve všech jeho barvách" a rozmístili po náměstí různé překážky ze slámy, které zobrazovaly reálně prožívané bariéry (vlastní hlava, strach, zlé jazyky, otazníky, pomocná ruka, schody). Téměř 150 lidí, kteří svou účastí a zakoupením registrace podpořili centrum Arpida, je zdolávali formou "běhu přes překážky", jehož cílem bylo se společně bavit, smát se a navzájem si pomoci, nikoli doběhnout jako první. U každé z překážek pomáhaly studentky ZSF, staraly se také o registrace na běh a o servis pro účinkující. Organizátorka Alena Čarvašová byla s jejich pomocí spokojená a po skončení akce, která trvala od 13:30 až do 18:30, všem velmi děkovala.

Kulturní dění na pódiu moderoval herec Jiří Mádl a vystřídaly se na něm různé kapely: Nezmaři, Petr Bende se svým bandem, Epydemye, rakouské jazzové uskupení Together, slyšící a neslyšící tanečníci skupiny Blueberry, modelky a modelové s handicapem i bez něj při módní přehlídce alternativních návrhářů z České republiky i Rakouska a další. Součástí byla i výtvarná dílna v blízké radniční výstavní síni, kde se koná výstava Pusopis představující díla dvanáctileté Báry Sedláčkové a dalších dětí z centra Arpida.

Jiří Mádl na pódium postupně pozval zástupce organizací, které mohou usnadnit život rodinám pečujícím o svého člena, který je dlouhodobě nemocný, zdravotně či mentálně postižený. O zábavu dětí se postaraly i různé atrakce: skákací hrad, lezecká stěna, soutěže s odměnami. Součástí byla také výuka první pomoci a ukázka techniky Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Po úspěchu prvního ročníku se účastníci shodli na tom, že akce s touto myšlenkou si zaslouží opakování i příští rok.