Nacházíte se zde: Úvod > Američané z Clemson University v Jižní Karolíně byli opět vítanými hosty ZSF JU

Američané z Clemson University v Jižní Karolíně byli opět vítanými hosty ZSF JU

Novinka (22.3.2017)

Američané z Clemson University v Jižní Karolíně byli opět vítanými hosty ZSF JU

Prof. Mark Small přivezl šest studentů, s nimiž se podíval i do Českého Krumlova a nevynechal ani inspirativní exkurzi v centru Arpida

Na návštěvě ZSF JU byli opět Američané z Clemson University v Jižní Karolíně, kteří pod vedením prof. Marka Smalla pravidelně na jaře přijíždějí s cílem rozšířit své obzory – nejen ve zdravotně-sociální oblasti, ale též prostřednictvím interkulturní výměny zkušeností a poznatků. Tentokrát prof. Small přivezl šest studentů, s nimiž se podíval i do Českého Krumlova a nevynechal ani exkurzi v centru Arpida. Tam je doprovázela i Michaela Kabelková, absolventka ZSF JU (oboru Rehabilitační-psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory), která po ukončení naší fakulty pokračovala ve studiu právě na  Clemson University a získala zde titul Ph.D. Tuto možnost studia ostatně nabízí Clemson University i nadále. Přestože ji pak osud zavál na jižní Moravu, kde Michaela Kabelková nyní pracuje jako personalistka, za prof. Smallem se na naši fakultu ráda přijela podívat. „Cítím vůči univerzitě závazek, protože mi poskytla vzdělání a fakulta se o mě krásně postarala i v době, kdy jsem byla v zahraničí. Mám jí tedy co vracet a vždy to ráda udělám,“ vysvětlila.

Návštěva Arpidy, centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, byla pro americké hosty opět velkým zážitkem. Podívali se do učeben, tělocvičny, viděli bazén, jídelnu i venkovní prostory. Mluvili s pedagogy i jejich klienty, některé děti po zjištění, z jaké dálky k nám přicestovali, se s nimi snažily mluvit anglicky a velmi spontánně a radostně je vítaly. „Do Arpidy naše studenty zavedu vždy moc rád, protože nabízí zdravotně handicapovaným od útlého věku až do dospělosti komplexní služby pod jednou střechou, a to jak zdravotní, tak sociální. Tak by to mělo být všude, ale není, proto chci, aby naši studenti viděli, jak dobře to zde funguje,“ vysvětlil prof. Small.

Američané strávili na jihu Čech čas od soboty do úterý 21. března, což byl shodou okolností Světový den sociální práce. Na fakultě se setkali s našimi studenty a v úterý odpoledne jejich studijní pobyt vyvrcholil prací ve smíšených skupinách. „Budou řešit problémy, které jsou společné pro české i americké studenty, takže je snahou, aby se něco navzájem přiučili,“ naznačil prof. Small. Při zadání nejprve nechal studenty, aby si sami vybrali témata, která považují na důležitá. Do akce se zapojilo 31 studentů ZSF JU, v čele každé skupiny stál někdo z Ameriky. Dostali za úkol vytvořit projekt za zhruba tři miliony českých korun, který by napomohl řešení tématu, které si daná skupina vybrala – například nezaměstnanosti, bezdomovectví, romské otázky, domácího násilí či závislosti na drogách a alkoholu. Soutěžící museli určit, koho se bude téma týkat, dát si cíl, jak ho naplnit - a jak poznat a dokázat, že má žádoucí výsledky. „Bylo to velmi úspěšné, témata zaujala a vzbudila živou a bohatou diskusi. Navíc všichni naši studenti své projekty odprezentovali v angličtině, což považuji za velký úspěch – stalo se tak historicky poprvé. Zcela jistě je motivovalo i to, že setkání mělo velmi přátelskou a neformální atmosféru,“ shrnula proděkanka pro  vědu a výzkum doc. Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D.

Přiložené obrázky