Nacházíte se zde: Úvod > Autorka představila na ZSF JU knihu, v níž přibližuje svůj vlastní život s psychózou

Autorka představila na ZSF JU knihu, v níž přibližuje svůj vlastní život s psychózou

Plánovaná akce (21.2.2017)

Autorka představila na ZSF JU knihu, v níž přibližuje svůj vlastní život s psychózou

Čtení z knihy Markéty Bednářové nazvané Ve stínech za zrcadlem aneb o životě s psychózou mělo u studentů velký ohlas

Velmi působivé bylo dnes setkání s Markétou Bednářovou, autorkou knihy Ve stínech za zrcadlem aneb o životě s psychózou. Přijela na Zdravotně sociální fakultu JU představit svůj příběh a vyprávět o něm zejména studentům sociálních oborů. Z její knihy, kterou napsala ve spolupráci s Libuší Horkou, četla ukázky proděkanka doc. Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D., a účastníci měli také dost prostoru pro své otázky.

Publikaci vydalo nakladatelství Triton a bylo možné si ji na místě zakoupit, čehož řada zájemců také využila. Stejně tak možnosti zeptat se autorky na její život s tímto onemocněním. První ataku psychózy a hospitalizaci na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny Markéta zažila v devatenácti letech. Nyní je jí 44 let a zároveň je to sedm roků od doby, kdy tuto knihu napsala. Od té doby už nemusela být hospitalizovaná, ovšem pravidelně navštěvuje psychiatra a psychologa. Mohla se zařadit do běžného života, vdala se, věnuje se svým zájmům a také veřejnosti představuje svůj příběh, mimo jiné při setkání s mladými lidmi. ZSF JU byla první vysokou školou, kterou takto navštívila.

Její vystoupení mělo velký ohlas – jistě právě díky tomu, jak bylo upřímné. Řeč byla i o pokoře a schopnosti naplno si užít šťastné chvíle. I o tom, jak jsou lidé křehcí a že nikdo nemůže vědět, zda někde v jeho duši nečíhá zákeřná nemoc na svoji příležitost převzít moc nad zdravým rozumem. A už vůbec netuší, jak by se v náročných situacích léčby zachoval: Markéta poznala svěrací kazajku, izolační místnost, potupné přivázání k posteli i nesvobodu a duševní bolest. Dlouho odmítala přijmout skutečnost, že je vážně psychicky nemocná, nechtěla užívat léky, pracovala na náročných postech a opakovaně se vracela do psychiatrické léčebny. Nakonec pochopila, že jedinou možnou cestou je naučit se s nemocí žít.

„Psychická nemoc není hanbou ani ostudou, vůbec se za ni nestydím a jsem schopná a ochotná odpovědět na vše,“ konstatovala autorka při setkání se studenty ZSF JU. Myslí si, že bez dobrého zázemí by nebyla schopna svou nemoc zvládnout. Když o ní pak napsala osobně pojatou knihu, sbírala odvahu k tomu, aby ji podepsala vlastním jménem, nikoli pseudonymem. Měla totiž obavy z reakce svého okolí, ale potěšilo ji, že ohlasy na její dílo byly kladné a všichni chápali, že pokud tato kniha může někomu pomoci, musí být autentická a autorka si za ní musí stát. „Každý člověk má svůj stín, ale málokdo ho zná. Já už vím, že tu je, už svůj stín znám. Svým způsobem mě vede k pokoře. Poznala jsem odvrácenou stránku své osobnosti a to může být i výhoda,“ shrnula Markéta Bednářová s nadějí, že její příběh poodhalí a přiblíží svět duševně nemocných a přispěje k jeho lepšímu poznání a porozumění.

 

Přiložené obrázky