Nacházíte se zde: Úvod > Velký úspěch Zdravotně sociální fakulty JU v soutěži Jihočeská sestřička

Velký úspěch Zdravotně sociální fakulty JU v soutěži Jihočeská sestřička

Novinka (14.11.2015)

Velký úspěch Zdravotně sociální fakulty JU v soutěži Jihočeská sestřička

Týmy ZSF JU vybojovaly v Prachaticích ve velké konkurenci první a třetí místo

Ohromnou radost přineslo zástupcům ZSF JU vyhlášení výsledků soutěže Jihočeská sestřička v Prachaticích: fakulta dostala celkem čtyři ceny včetně celkového vítězství. Z prvního místa se radoval tým ve složení Simona Berková, Dominika Kirjejevová, Eva Zimová a Miroslav Bísek. Třetí pozici v konkurenci 15 čtyřčlenných družstev z celého kraje vybojovaly studentky Denisa Smetanová, Zdeňka Podlešáková, Jiřina Bublíková a Pavla Karšulínová. Simona Berková si navíc došla pro cenu za nejrychlejší stlaní lůžka při využití klasického prostěradla a proděkanka Mgr. Ivana Chloubová měla jeden z nejpřesnějších tipů na procento úspěšnosti.

V prachatické nemocnici hájilo barvy ZSF JU sedm studentek a jeden student prvního ročníku bakalářského oboru Všeobecná sestra. Soutěž byla určená pro čtvrťáky ze středních zdravotnických škol a studenty 1. ročníků vyšších odborných zdravotnických škol Jihočeského kraje a prvního ročníku vysoké školy. Zorganizovaly ji Jihočeské nemocnice, a.s., ve spolupráci s Jihočeským krajem s cílem založit novou tradici odborně-zábavné soutěže vědomostí, zručností a fyzických dovedností budoucích sester, podpořit je v jejich studiu a odměnit za jejich znalosti i dovednosti, a zároveň také prezentovat jihočeské nemocnice jako zajímavého budoucího zaměstnavatele.

Účastníci se utkali ve 12 soutěžních disciplínách. Mohli si prověřit znalosti i zručnost při provádění ošetřovatelských výkonů, přípravě pomůcek a nástrojů pro lékaře, vyzkoušet si práci s moderními přístroji (EKG, počítačem řízený resuscitační model atd.) pod dohledem zkušených a velmi ochotných odborníků, takže si odnesli spoustu užitečných poznatků z praxe. Studenti naší fakulty ocenili například nové znalosti o bandážování, za nejnáročnější označili disciplínu první pomoci a při měření EKG se setkali i se dvěma absolventkami ZSF JU, které rády zavzpomínaly na školní léta.

Po celý den až do večerního vyhlášení výsledků jim na místě fandily děkanka fakulty prof. PhDr. Valérie Tóthová a proděkanka Mgr. Ivana Chloubová, které tak skvělý výsledek označily za velké povzbuzení a také potvrzení správnosti systému vzdělávání všeobecných sester. „Nejely jsme je hodnotit a kontrolovat, nýbrž podpořit a zažít s nimi krásný den. Samozřejmě jsme věřily, že naši soutěžící budou mít úspěch, ale takto skvělé výsledky předčily naše očekávání. Výborně reprezentovali fakultu, což je i dobrá zpráva pro další uchazeče o studium na naší škole,“ shodly se.

Během dne viděly různé týmy v několika disciplínách, díky čemuž získaly i určité srovnání. „Myslím, že zde bylo jasně znát, že ze středních zdravotnických škol se k nám dostanou ti nejlepší. Naštěstí máme větší počet uchazečů, než přijímáme, takže si můžeme vybírat – a tady bylo dobře vidět, že k nám přicházejí lidé, kteří mají o tuto profesi opravdu zájem. Projevilo se to například i v tom, jak s pacienty komunikují,“ shrnula děkanka prof. Tóthová s tím, že i pouhý rok věkového rozdílu hraje důležitou roli. Na vysoké škole už jsou studenti vyzrálejší, takže jsou schopni lépe se vcítit do pocitů nemocného člověka.

Proděkanka Mgr. Chloubová také ocenila, že soutěžící prokázali týmovost, která je pro profese vyučované na ZSF JU mimořádně důležitá. Tito studenti přišli na fakultu z různých škol, znají se jen pár týdnů, a přesto působili kompaktním dojmem. Dobře se doplňovali, byli sehraní a vypadalo to, jako by byli zvyklí spolupracovat už dlouho,“ uvedla.

Ze soutěže Jihočeská sestřička si účastníci odvezli věcné ceny, týmy ZSF JU také dorty a poháry pro vítěze. Odměnou jim byl též víkendový pobyt v hotelu Albatros Relax a společenský večer s hudbou a rautem, možností nechat si vytvořit slavnostní účes, vyzkoušet si model pro módní přehlídku a pořídit si snímek z fotoateliéru. „Soutěž byla perfektně zorganizovaná a po naší zkušenosti radím všem, aby se jí zúčastnili, pokud mohou,“ dodala kapitánka vítězného týmu Simona Berková. Příští ročník se uskuteční ve strakonické nemocnici.

Přiložené obrázky