Nacházíte se zde: Úvod > Na Dětskou univerzitu JU se přihlásilo 70 dětí, 28 z nich přilákala nabídka ZSF JU

Na Dětskou univerzitu JU se přihlásilo 70 dětí, 28 z nich přilákala nabídka ZSF JU

Novinka (16.10.2016)

Na Dětskou univerzitu JU se přihlásilo 70 dětí, 28 z nich přilákala nabídka ZSF JU

Výuka začne v sobotu 22. října lekcí Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář

Celkem 28 dětí, nejvíc ze všech fakult Jihočeské univerzity, přilákala nabídka Zdravotně sociální fakulty JU do rektorátního projektu Dětská univerzita na JU (dále DUJU). Přihlásilo se na ni celkem 70 dětí, kromě ZSF JU budou studovat také na Fakultě rybářství a ochrany vod a na Pedagogické fakultě JU. Slavnostní imatrikulace se konala v sobotu 15. října od 10 hodin v aule Pedagogické fakulty v Dukelské ulici a měla velmi milou a veselou atmosféru. Důstojný, ale zároveň velmi přátelský průběh připomínal některým účastníkům prostředí, které znají z filmů, jejichž hrdinou je Harry Potter.

Laskavé byly i projevy – v úvodu k dětem promluvil děkan Pedagogické fakulty JU Mgr. Michal Vančura, Ph.D., který děti vyzval, aby se nestyděly a byly zvídavé. Žádná vaše otázka není hloupá,” ubezpečil je. Připustil, že někdy se dospělí chytají za hlavu, když se děti moc ptají – ale na Dětské univerzitě to neplatí. Tady se všichni na vaše otázky těší, zvláště na ty, na které neznáme odpověď,” slíbil a požádal děti, aby mezi sebou spolupracovaly a pomáhaly si navzájem.

Za ZSF JU promluvil k malým studentům proděkan pro akademické záležitosti Mgr. et Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., který vyjádřil radost, že si děti vybraly právě lekce na naší fakultě. Zdůraznil, že lidské zdraví je velmi cenné – třebaže na to člověk přijde spíš v pozdějším věku, protože v dětství většinou vnímá zdraví jako něco samozřejmého. „Možná vám lekce od Zdravotně sociální fakulty pomohou vidět život a zdraví jako velký a vzácný dar, který není samozřejmý. Dozvíte se, jak jej chránit a třeba i zachránit,“ nastínil. Děti se během studia na DUJU naučí poskytovat první pomoc, podívají se dovnitř sanitky, vyzkouší si, jak se odebírá krev – ta samozřejmě nebude opravdová, protože tato škola bude hrou. „Hra k dětskému věku patří a je moc důležitá. Ovšem co děláme ve hře jenom jako, možná budeme jednou dělat doopravdy. Třeba se někteří z vás rozhodnou v budoucnu stát se lékaři, sestrami, či záchranáři, a možná se pak s některými setkáme na Zdravotně sociální fakultě … Když vám na konci této hry zůstane pocit, že být zdravý je vážně super věc, bude to nejdůležitější,“ uvedl proděkan Doskočil.

Naši fakultu na akci zastupovali také PhDr. Věra Stasková, Mgr. David Kimmer, samozřejmě koordinátorka DUJU na ZSF Mgr. Radka Šulistová, Ph.D., a také další kolegové, jejichž děti zde budou též studovat. Výuka se odehraje interaktivní formou a bude badatelsky orientovaná. ZSF JU ji bude organizovat vždy v sobotu ve dvou skupinách po 14 dětech.

Lekce v zimním semestru 2016/2017:

22.10.2016  Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář

05.11.2016  Sestra v akci při záchraně lidského života aneb Co je to „traumačka“

26.11.2016  Objev svět záchranářů aneb Co jste nevěděli o sanitce

17.12.2016  Sestra v akci při ochraně zdraví aneb Kudy putuje v těle vzduch

7.1.2017  Jak člověk může prasknout aneb co je krevní tlak 

Přiložené obrázky