Nacházíte se zde: Úvod > Dobrovolnice potěšily adventní nadílkou pacienty v českobudějovické nemocnici

Dobrovolnice potěšily adventní nadílkou pacienty v českobudějovické nemocnici

Novinka (5.12.2017)

Dobrovolnice potěšily adventní nadílkou pacienty v českobudějovické nemocnici

Z akce natočila reportáž Jihočeská televize a zařadila ji na konec zpravodajského bloku. Vysílání lze sledovat i na internetu

Osm studentek převlečených za anděly, čerty a Mikuláše přišlo dnes do českobudějovické nemocnice s mikulášskou nadílkou, což je pro ZSF JU adventní tradice dodržovaná už od roku 2001. Dobrovolníci, které vede PhDr. Lenka Motlová z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU, vnášejí do nemocničního prostředí optimismus, sváteční atmosféru a vlídnost – zvláště nyní před Vánoci je to velmi zapotřebí. Takto dlouhá dobrovolnická tradice, jež nebyla za 17 let ani jednou přerušena, zaujala i Jihočeskou televizi, která z akce odvysílala reportáž. Zařadila ji závěr zpravodajského bloku, který vysílá každou půlhodinu jak v televizi, tak na internetu (odkaz je pod zprávou).

Dívky pacientům rozdávaly vánoční přání, která pro ně předtím samy vyrobily, a také krásně zdobené perníčky – upekla je Mgr. Aneta Švejdíková, bývalá studentka, která se do dobrovolnického programu v minulých letech aktivně zapojovala. Tento projekt, který je podpořený ministerstvem zdravotnictví a je spjatý s programem Vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením, není pouze jednorázovou akcí – studentky a studenti takto chodí na 2. oddělení následné péče a na onkologii českobudějovické nemocnice potěšit pacienty i před Velikonocemi, navíc tam někteří pravidelně docházejí s nabídkou společně si s pacienty zazpívat nebo něco vytvořit.

Tentokrát obcházely jednotlivá oddělení studentky Fyzioterapie a vzaly s sebou i kamarádku z Filozofické fakulty JU. Při vstupu do pokojů zpívaly koledy a pak pacientům popřály hodně zdraví, popovídaly si s nimi a zájemcům zanechaly na tváři šmouhu, aby měli „z pekla štěstí“. Po celou dobu je kromě dr. Motlové doprovázela i sociální pracovnice 2. ONP Elena Červená, která je se studentkami ZSF JU v kontaktu často a velmi si jejich aktivity cení. Například minulý týden přinesly kytaru a zpívaly s pacienty jejich oblíbené písně, vyráběly také hvězdy, které zdobí pokoje. „Líbí se mi, že se chovají optimisticky, citlivě a přiměřeně dané situaci. Bez vaší mikulášské návštěvy bychom si tu už Vánoce neuměli vůbec představit. Přání, která studentky pacientům rozdají, tu visí často až do velikonoc. Pacienti na tuto akci dlouho vzpomínají – když se tu potkají s mladými lidmi, v nichž je tolik radosti, je to pro ně příležitost na chvíli zapomenout na své trápení a naladit se alespoň trochu svátečně,“ shrnula Elena Červená.

 

Přiložené obrázky