Nacházíte se zde: Úvod > Fakultu zaplnil pátý ročník kongresu Budějovice kazuistické, při němž lékaři, sestry a další zdravotníci představili příklady ze své praxe

Fakultu zaplnil pátý ročník kongresu Budějovice kazuistické, při němž lékaři, sestry a další zdravotníci představili příklady ze své praxe

Plánovaná akce (4.10.2018)

Fakultu zaplnil pátý ročník kongresu Budějovice kazuistické, při němž lékaři, sestry a další zdravotníci představili příklady ze své praxe

Prestižní akci uspořádala Nemocnice České Budějovice ve spolupráci se Zdravotně sociální fakultou JU

Vysokou úroveň a rekordní počet účastníků měl kongres Budějovice kazuistické, který ve čtvrtek 4. října hostila Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Již pátý ročník setkání mladých lékařů, lékařek a také všeobecných sester, porodních asistentek, záchranářů a dalších zdravotníků dal šanci představit jednotlivé kazuistiky, tj. konkrétní případy z praxe. Byla to mimořádná příležitost i pro studenty ZSF JU, aby se zúčastnili jako publikum a udělali si konkrétní obrázek o praxi, na niž se připravují.

Tato prestižní akce s 550 účastníky zaplnila velkou část budovy Vltava/Uran, a to sály E, F a A. Kongresu se aktivně zúčastnili lékaři a lékařky do 35 let a další odborníci pracující ve zdravotnictví. Prezentovali výsledky své práce, mohli je porovnat s kolegy a vyměnit si zkušenosti. Je to i cenná příležitost vyzkoušet si způsob prezentování svých pracovních aktivit před tím, než vyrazí na národní a mezinárodní úroveň. V publiku byli zdravotníci všech věkových a profesních kategorií i studenti.

Akce se těší velké pozornosti, která každý rok vzrůstá: loni měla přes 500 účastníků a 90 aktivních sdělení, letos ještě více. „Rekordní, a to rovnoměrné zastoupení mají letos nemocnice z celého Jihočeského kraje, tedy nejen krajská, ale i okresní. To jsme ještě nikdy neměli. Myslím, že i letos uvidíme, že se v jihočeských nemocnicích dělá skvělá medicína a stojí za to v nich pracovat,“ uvedl organizátor MUDr. Tomáš Hauer. Poděkoval naší fakultě, která opět poskytla prostory i techniku. „Zdejší sály popírají fyzikální zákony, protože každý rok je nás víc a víc - a stále se sem vejdeme,“ dodal a zmínil účast asi stovky studentů, kteří si na tomto kongresu mohou udělat představu o tom, jak to funguje v jihočeských nemocnicích. „To jsou zdravotnická zařízení, kam byste měli směřovat primárně,“ řekl studentům.

Jménem fakulty přivítala v úvodu účastníky kazuistického kongresu proděkanka pro studijní a sociální záležitosti ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D. Poděkovala organizátorům a vyjádřila naději, že akce bude pokračovat i v příštím roce. Pro naši fakultu je velmi přínosná.  „Studenti zde mají možnost slyšet kazuistiky jakožto příklady z praxe, které jsou pro ně asi nejcennějším studijním materiálem,“ zdůraznila.

Velkou výhodou je prolínání zdravotnických profesí, díky čemuž dostávají kolegové, kteří se mnohdy znají jen z telefonu, šanci potkat se na kongresu osobně, seznámit a pak účinněji spolupracovat. Tuto možnost ocenil i ředitel Úseku interních oborů českobudějovické nemocnice MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D., podle něhož akce významně prohlubuje kontakty jihočeských zdravotníků. Lékařská část byla rozdělena do dvou paralelních sekcí: interní a chirurgické. Samostatná sekce v přednáškovém sále A v 1. patře byla opět věnována sestrám a dalším nelékařským profesím včetně kolegů ze Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Prezidentka České asociace sester a náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči IKEM Praha PhDr. Martina Šochmanová, MBA, v úvodu jednání sekce vyzvala sestry k většímu zapojení do této profesní organizace, kterou v době, kdy byl zrušený kreditní systém, postihl velký úbytek členů. „Jsme partnerem pro ministerstvo zdravotnictví, berou nás do všech pracovních skupin. Tím, že nás bude víc, bude i naše síla mnohem větší a podaří se nám více prosadit,“ vysvětlila.

Díky zaměření kongresu na kazuistiku slyšelo publikum názorné příklady z praxe: autor příspěvku vždy objasnil příběh daného pacienta a představil péči o něj v celém průběhu jeho onemocnění, takže posluchači mohli sledovat kontinuitu péče ve všech souvislostech. Proděkanka Chloubová po skončení kongresu pochválila úroveň jednotlivých příspěvků v sesterské sekci, jejíž kapacita byla zcela zaplněna. „Kvalita rok od roku stoupá – je znát, že účastníci už mají s touto akcí zkušenost a naučili se, jak jednotlivé kazuistiky co nejlépe prezentovat. Potěšila mě i bohatá diskuse,“ shrnula. Tento kongres je podle ní dalším projevem toho, že spolupráce naší fakulty s nemocnicemi dobře funguje.

 

 

 

 

Přiložené obrázky