Nacházíte se zde: Úvod > Festival KAMBA nabídl studentům témata, která jim rozšířila obzory a při nichž se i pobavili

Festival KAMBA nabídl studentům témata, která jim rozšířila obzory a při nichž se i pobavili

Plánovaná akce (15.10.2019)

Festival KAMBA nabídl studentům témata, která jim rozšířila obzory a při nichž se i pobavili

Festival KAMBA STUDENT se po loňské premiéře vrátil na Zdravotně sociální fakultu JU, opět s cílem šířit myšlenku „pečujme o sebe, abychom mohli pečovat i o druhé“. To je velmi důležité téma pro všechny pomáhající profese, na něž studenty připravuje naše fakulta. Týká se nejen zdravotníků, ale i dalších povolání, například pracovníků v sociálních službách, učitelů aj. Festival se u nás konal v úterý 15. října od 17 do 22 hodin. Zahájila ho MUDr. Zuzana Roithová, MBA, která konstatovala, že pomáhající profese nikdy nebyly ani nebudou jen pouhým zaměstnáním. Jsou totiž posláním, které dává radost z toho, že lidem přináší úlevu, ale na druhé straně v něm přichází mnoho stresových situací. "Vždy neseme břemeno své nemalé odpovědnosti za dobré výsledky naší práce, jsme pod tlakem, když se někteří pacienti chovají agresivně, a prožíváme smutek, když naši pacienti i přes všemožnou péči umírají před našima očima. Proto je důležité naučit se správně diagnostikovat vlastní limity, a tím se efektivně bránit riziku vyhoření, tedy stavu, kdy nejsme schopni již nic dávat ani svým klientům, ale ani své rodině. Duše okorává a namísto nadšení podléháme tupé lhostejnosti až depresi," shrnula. Akci Kamba Student považuje za přínosnou, protože dává šanci poznat celé spektrum možností, jak si osvojit a jak posilovat dovednosti, jež jsou zásadní pro účinnou prevenci syndromu vyhoření.

Neformální a velmi přátelsky laděný festival zaplnil první patro budovy Vltava/Uran přednáškami a workshopy, při nichž se účastníci mohli i rozpohybovat a pobavit. Celý večer tam strávil proděkan pro akademické záležitosti ZSF JU Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., který míní, že jde o výborný nápad a je rád, že naše fakulta může na této skvělé akci spolupracovat. "Je to příležitost zažít vzdělávání i prostředí fakulty trochu jinak, v odlehčené neformální atmosféře, s uvolněnými přednáškami, workshopy plnými fyzické i verbální dynamiky, s dlouhými pauzami na občerstvení a klábosení. Kamba svými akcemi vystihuje hodně důležitou věc: abychom mohli pečovat o druhé, musíme se věnovat i sami sobě, abychom mohli dávat, musíme někde načerpat. Právě minifestival Kamba Student toto umožňuje," zhodnotil akci proděkan.

Nezisková organizace KAMBA byla založena v Táboře v roce 2016 s cílem nabízet zdravotníkům možnost obnovení síly pro vykonávání své práce. S tímto zaměřením začala pořádat festival KAMBA, který se poprvé uskutečnil v roce 2017. Pak vznikla potřeba přidat ještě festival zaměřený na studenty, jehož první ročník se konal loni v březnu v Kampusu Hybernská v Praze.