Nacházíte se zde: Úvod > Gymnazisté pod vedením studenta a absolventa oboru Zdravotnický záchranář ZSF JU zabodovali v soutěžích

Gymnazisté pod vedením studenta a absolventa oboru Zdravotnický záchranář ZSF JU zabodovali v soutěžích

Novinka (11.6.2019)

Gymnazisté pod vedením studenta a absolventa oboru Zdravotnický záchranář ZSF JU zabodovali v soutěžích

Velmi úspěšně si v květnu vedli studenti z českobudějovického Gymnázia Jírovcova v soutěžích mladých zdravotníků. Výuku první pomoc tam vede student 3. ročníku oboru Zdravotnický záchranář ZSF JU Šimon Trněný. Toto pětičlenné družstvo středoškoláků převzal po svém starším kolegovi Radimu Baxovi, který na naší fakultě studoval stejný obor, nyní už je absolventem a nastoupil do práce. Jak Šimon Trněný, tak poté Radim Baxa doprovodili gymnazisty na soutěže – a byli na ně hrdí.

Student 3. ročníku Šimon Trněný se s patnáctiletými studenty pravidelně setkával každé pondělí a připravoval je na soutěž, na kterou byli přihlášeni už od loňska. Oblastní kolo soutěže mladých zdravotníků se uskutečnilo 15. května na českobudějovickém Výstavišti a zástupci Gymnázia Jírovcova obsadili první místo. V krajském kole, které se konalo 30. května v Táboře, byli tito středoškoláci druzí.

Soutěži, kterou pořádal oblastní spolek Českého červeného kříže, předcházely informace o velké konkurenci – jako favorit byl očekáván právě tým červeného kříže. Výkon družstva Gymnázia Jírovcova ovšem Šimona velmi mile překvapil. „Ztráta bodů z pěti stanovišť byla jen minimální a chyby, které děti udělaly, nebyly v diagnostice či léčbě traumatických či interních stavů, ale v komunikaci a polohování. Myslím si, že je velice dobré mít zpětnou vazbu od rozhodčích pro případné zlepšení,“ zhodnotil. Jeho pochvalu si studenti víceletého gymnázia zasloužili při oblastním kole například za zvládnutí posledního stanoviště, ve kterém byla modelová situace s autonehodou. Výsledky soutěže očekávali s velkým napětím. Věděli totiž, že předběžně vytipovaný tým favoritů tato klání absolvuje už dlouho a má mnohem více zkušeností. „Při vyhlašování nás tedy velmi překvapilo, když jsme se umístili na prvním místě s rozdílem čtyř bodů od týmu favoritů. Jsem na děti moc hrdý,“ zdůraznil a poděkoval gymnazistům za úžasné výkony.

Také Radim Baxa, který studenty koncem května doprovodil do Tábora, byl s jejich výsledkem spokojený. V krajském kole Hlídek první pomoci ČČK reprezentovali okres České Budějovice. „Soutěž byla oproti krajskému kolu náročnější jak co do počtu soutěžních stanovišť, tak vysokých nároků na poskytovanou první pomoc,“ upozornil s tím, že konkurence byla veliká  – a o to krásnější je zisk 2. místa se ztrátou pouhých 10 bodů na prvenství. Soutěžící postupně řešili úrazové stavy vzniklé po pádu stromu, střelbou a pobodáním či neopatrnou manipulací s elektrickým proudem. Setkali se s Crush syndromem i tonutím. „Během celé soutěže si vedli velmi profesionálně a s nadšením sobě vlastním plnili jednotlivé úkoly, často nad rámec požadovaný ke splnění stanoviště,“ pochválil své bývalé svěřence Radim Baxa.

Za možnost výuky první pomoci na Gymnáziu Jírovcova vyjádřili naši studenti vděčnost děkance ZSF JU Mgr. Ivaně Chloubové, Ph.D., a PhDr. Věře Staskové, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU. Děkanku dr. Chloubovou tento úspěch velmi potěšil a považuje ho za tu nejlepší reklamu pro naši fakultu. „Mám z toho radost, která je o to větší, že se jedná o vlastní iniciativu studentů. Jejich práce se středoškoláky na toto téma je velmi užitečná, navíc účinně rozšiřuje povědomí o naší fakultě a jejích oborech tam, kde to potřebujeme,“ shrnula.

Přiložené obrázky