Nacházíte se zde: Úvod > Gymnazisté pod vedením studenta ZSF JU vyhráli oblastní kolo soutěže v první pomoci

Gymnazisté pod vedením studenta ZSF JU vyhráli oblastní kolo soutěže v první pomoci

Novinka (27.5.2019)

Gymnazisté pod vedením studenta ZSF JU vyhráli oblastní kolo soutěže v první pomoci

Velmi úspěšně vede student 3. ročníku oboru Zdravotnický záchranář Šimon Trněný na českobudějovickém Gymnáziu Jírovcova výuku první pomoci. S patnáctiletými studenty se tam setkává každé pondělí a úspěch se už dostavil – v oblastním kole soutěže mladých zdravotníků, které se konalo 15. května na českobudějovickém Výstavišti, obsadil tento tým první místo. V krajském kole v Táboře ve čtvrtek 30. května byli středoškoláci z Gymnázia Jírovcova druzí.

Tuto výuku převzal Šimon Trněný po svém starším kolegovi Radimu Baxovi, který na ZSF JU studoval stejný obor, nyní už je absolventem a nastoupil do práce. „Musím říci, že Radim odvedl velký kus práce. Děti měly velice dobré teoretické znalosti, snažili jsme se tedy hlavně o praktický nácvik situací, které by se na soutěži první pomoci mohly objevit. Děti byly velice zapálené a chtěly se vzdělávat,“ líčí Šimon. Už od loňska byla pětičlenná skupina gymnazistů přihlášena na okresní kolo soutěže první pomoci, takže výuka nyní směřovala právě k datu 15. 5., které jejich znalosti a dovednosti prověřilo. Soutěži, kterou pořádal oblastní spolek Českého červeného kříže, předcházely informace o velké konkurenci – jako favorit byl očekáván právě tým červeného kříže. Výkon družstva Gymnázia Jírovcova ovšem Šimona velmi mile překvapil. „Ztráta bodů z pěti stanovišť byla jen minimální a chyby, které děti udělaly, nebyly v diagnostice či léčbě traumatických či interních stavů, ale v komunikaci a polohování. Myslím si, že je velice dobré mít zpětnou vazbu od rozhodčích pro případné zlepšení,“ zhodnotil.

Šimonovu pochvalu si studenti víceletého gymnázia zasloužili při oblastním kole například za zvládnutí posledního stanoviště, ve kterém byla modelová situace s autonehodou. Výsledky soutěže očekávali s velkým napětím. Věděli totiž, že předběžně vytipovaný tým favoritů tyto soutěže absolvuje už dlouho a má mnohem více zkušeností. „Při vyhlašování nás tedy velmi překvapilo, když jsme se umístili na prvním místě s rozdílem čtyř bodů od týmu favoritů. Jsem na děti moc hrdý a doufám, že předvedou své dovednosti i v následujícím krajském kole, do kterého díky prvnímu místu postoupily,“ zdůraznil. Gymnazistům poděkoval za úžasné výkony. Za možnost výuky první pomoci na Gymnáziu Jírovcova vyjádřil vděčnost děkance ZSF JU Mgr. Ivaně Chloubové, Ph.D., a PhDr. Věře Staskové, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU. Děkanku dr. Chloubovou tento úspěch velmi potěšil a považuje ho za tu nejlepší reklamu pro naši fakultu. „Mám z toho radost, která je o to větší, že se jedná o vlastní iniciativu studentů. Jejich práce se středoškoláky na toto téma je velmi užitečná, navíc účinně rozšiřuje povědomí o naší fakultě a jejích oborech tam, kde to potřebujeme,“ shrnula.

Přiložené obrázky