Nacházíte se zde: Úvod > Jihočeská televize a další média informují o českobudějovické výstavě fotografií prof. Štreita i o kráse a náročnosti sesterského povolání

Jihočeská televize a další média informují o českobudějovické výstavě fotografií prof. Štreita i o kráse a náročnosti sesterského povolání

Novinka (8.3.2020)

Jihočeská televize a další média informují o českobudějovické výstavě fotografií prof. Štreita i o kráse a náročnosti sesterského povolání

Velký zájem médií vzbudila výstava fotografií prof. Jindřicha Štreita, která je pod názvem „Jsem sestra“ součástí kampaně Nursing Now a v březnu doputovala do Českých Budějovic. V prvním patře nákupního centra IGY je vystaveno 25 velkoformátových fotografií, které jsou výběrem z více než čtyř tisíc snímků, na nichž legendární fotograf od května do července 2019 zachytil sestry v reálných pracovních situacích na klinikách a odděleních Fakultní nemocnice Olomouc, nemocnic ve Šternberku a Vsetíně i v Hospicu Sv. Lukáše v Ostravě. Lidé tam výstavu uvidí až do konce března.

Ačkoli novináře v současné době zaměstnává především téma šíření koronaviru, dorazili na úterní vernisáž zástupci Jihočeské televize, Mladé fronty DNES i Deníku. Navíc za svým pedagogem přišli i jeho bývalí studenti, které učil fotografovat v Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Patří k nim i Radka Doležalová, která fotografuje a píše pro Deník a tématům souvisejícím s naší fakultou věnuje pozornost často (nedávno z naší fakulty publikovala reportáž o příměstském táboře DUJU). Ve svých článcích (viz odkaz pod zprávou a příloha) našla spojitost prof. Štreita s těmi, které v projektu „Jsem sestra“ fotil. „I on pracuje s naprostým nasazením … Lidé ho milují kvůli jeho fotkám a možná ještě více kvůli jeho lásce a vřelosti, která z fotografií i z něho samotného vyzařuje,“ poznamenala redaktorka Deníku.

Jihočeské televizi prof. Štreit odpověděl i na dotaz, zda si všiml něčeho, co mají ženy věnující se ošetřovatelské profesi společného. „Kdybych to idealizoval, řekl bych, že mají rády svoji práci. U většiny sester to tak je, i když jsou samozřejmě výjimky jako v každém jiném zaměstnání. Toto je velice namáhavá, těžká a velmi zodpovědná práce, proto si jí velmi vážím. Od dětství se se zdravotní sestrou setkávám jako s někým, kdo je pravou rukou lékaře,“ zdůraznil světově uznávaný fotograf. Jihočeská televize reportáž z výstavy odvysílala v pátek (viz odkaz pod zprávou: příspěvek ve zpravodajské relaci začíná v čase 9:35).

Na vernisáž do Českých Budějovic autor přijel o den dřív, pracoval zde na svém dalším projektu a stihl se také seznámit s tím, jak a co vyučuje Zdravotně sociální fakulta JU. „Opravdu jsem užasl a přiznám se, že mě i překvapilo, jak je tato fakulta ve své specializaci na tento obor fundovaná. Mám z toho velkou radost,“ dodal.  

Výstavu inicioval Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester, jehož prezidentka Mgr. Jana Maňhalová, Ph.D., pracuje na Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU a zároveň jako sestra na infekčním oddělení jihočeské nemocnice. Další příležitosti získat reálnou představu o práci sester dá šestidílný dokumentární seriál Sestřičky, který začíná Česká televize vysílat v pondělí 9. března do 21:05 na ČT1:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12057068186-sestricky/

Kampaň Nursing Now má tyto cíle: zvýšit prestiž profese všeobecných sester, zviditelnit jejich přínos společnosti, zlepšit pracovní podmínky sester a jejich životní styl, udržet zkušené sestry v profesi a zvýšit počty nových studentů ošetřovatelství. Kampaň začala v roce 2018 a vyvrcholí letos 12. května, kdy si svět připomene 200. výročí narození zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingale.

https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/zamysleni-v-nakupnim-centru-nabizi-vystava-jsem-sestra-20200304.htm