Nacházíte se zde: Úvod > Jihočeský den přednemocniční neodkladné péče přivedl na naši fakultu záchranáře z celého kraje

Jihočeský den přednemocniční neodkladné péče přivedl na naši fakultu záchranáře z celého kraje

Novinka (21.5.2019)

Jihočeský den přednemocniční neodkladné péče přivedl na naši fakultu záchranáře z celého kraje

Jihočeský den přednemocniční neodkladné péče, který se konal ve čtvrtek 16. května na naší fakultě, přilákal téměř dvě stovky odborníků. Naplnil přednáškové sály E a F budovy Vltava/Uran, v nichž si zkušenosti a poznatky vyměňovali zástupci z řad zaměstnanců jihočeské ZZS i českobudějovické nemocnice, a to jak lékaři, tak další zdravotníci, vyučující i studenti 2. a 3. ročníku oboru Zdravotnický záchranář. Nechyběla ani posterová sekce. Na začátku účastníky uvítali děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., MUDr. Miroslava Nevšímalová a ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje MUDr. Marek Slabý, MBA. Akce měla výborný ohlas, organizátoři proto počítají s tím, že tato tradice zde bude pokračovat.
Již druhý ročník této odborné konference uspořádaly Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje a Nemocnice České Budějovice, a.s., ve spolupráci s naší fakultou. Tato akce se koná jednou za dva roky a opět měla špičkovou odbornou úroveň a také velmi přátelskou atmosféru. V jižních Čechách se jedná o jedinou akci zaměřenou na přednemocniční neodkladnou péči, která je pořádaná v celokrajském rozsahu. „Přišli i zdravotníci z jiných organizací než z pořádajících, například ze soukromé praxe, což nás také potěšilo,“ řekl organizátor Mgr. Pavel Procháska, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.
Hlavními tématy byly letos cévní mozkové příhody a epilepsie, což jsou poměrně časté indikace k výjezdu záchranky. V programu nechyběly ani aktuality z práce záchranářů. Za klíč k úspěchu této akce Procháska považuje také to, že byla letos významná část přednášejících z řad lékařů českobudějovické nemocnice, kteří se podíleli na tvorbě odborného programu. Díky tomu mohli účastníci probírat konkrétní témata, která je zajímala v souvislosti s případy, u nichž zasahovali. Vzhledem k praktickému zaměření konference to byla vzácná příležitost pro studenty, aby si udělali co nejpřesnější obrázek o rozmanité a velmi zodpovědné práci záchranářů. Právě myšlenka propojení teorie s praxí stála u zrodu nápadu uspořádat Jihočeský den přednemocniční neodkladné péče – a průběh druhého ročníku potvrdil, že tato akce je velmi zapotřebí. Užitečné bylo i to, že takto pojaté setkání umožnilo předat najednou mnoha jihočeským záchranářům nové poznatky. Hostem konference byl totiž i zástupce české pobočky Angels Iniciativy, která se zaměřuje na multioborové zvyšování kvality péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou.
Podrobnosti i sborník abstraktů s ISBN jsou v odkazu pod touto zprávou.

Foto Tomáš Olišar.

Přiložené obrázky