Nacházíte se zde: Úvod > Juniorská univerzita ZSF JU prohloubila spolupráci budoucích záchranářů s Gymnáziem Jírovcova

Juniorská univerzita ZSF JU prohloubila spolupráci budoucích záchranářů s Gymnáziem Jírovcova

Novinka (20.12.2019)

Juniorská univerzita ZSF JU prohloubila spolupráci budoucích záchranářů s Gymnáziem Jírovcova

Juniorská univerzita ZSF JU pokračovala tento týden v českobudějovickém Gymnáziu Jírovcova, kde studenti oboru Zdravotnický záchranář (Tereza Stehlíková, Jan Vyhlídal, Štěpán Doboš, David Bartl, Karel Slunečko, Tomáš Kuchař) proškolili sedm tříd vyššího stupně, tj. 205 žáků ve věku 15 až 18 let. Tématem byla první pomoc při poranění hlavy, páteře a polytraumatu. Ovšem předtím, než došlo na praktické lekce, se studenti seznámili s problematikou přednemocniční neodkladné péče a také se základy anatomie a fyziologie. Díky tomu mohli lépe pochopit, co je třeba udělat v případě, že je někdo v ohrožení života, i to, jak pracují záchranáři.

Spolupráce naší fakulty s tímto gymnáziem trvá už od roku 2016. Navázal ji bývalý student, nyní už absolvent oboru Zdravotnický záchranář Radim Baxa a pak v ní pokračoval jeho mladší kolega Šimon Trněný. Vedli tam výuku první pomoci a patnáctileté studenty připravovali na soutěže mladých zdravotníků – jejich svěřenci loni obsadili první místo v okresním kole a v krajském kole byli druzí. Téma je navíc natolik zaujalo, že čtyři gymnazistky (Nela Preisová, Michaela Janatková, Barbora Anna Šimůnková a Maia Verboon) od našich záchranářů „převzali štafetu“ a nyní učí první pomoc v primě. „Dlouho jsem neviděl tak nadšené děti. Když odcházely z kurzu záchranářů, svítily jim oči a těšily se, jak budou soutěžit. Dokázali jste je dokonce namotivovat tak, aby samy pokračovaly a předávaly poznatky dál svým mladším spolužákům. To považuji za vrchol pedagogického mistrovství,“ ocenil ředitel Gymnázia Jírovcova Mgr. Pavel Kavřík. S naprostou důvěrou proto přijal nabídku spolupracovat i s Juniorskou univerzitou ZSF JU. Téma ho zaujalo, protože první pomoc by měl ovládat každý člověk. Její základy jsou sice součástí školních osnov, ale pojetí JUJU je vhodnou nadstavbou. Výuka v podání vysokoškoláků, jejichž výkony sledovali odborní garanti a koordinátoři Dětské a Juniorské univerzity ZSF JU PhDr. Věra Stasková, Ph.D. a Bc. Radim Baxa, na gymnazisty zapůsobila a do praktických lekcí se zapojili ochotně a se zájmem. „Naši studenti oceňují, když se s nimi jedná na rovinu, váží si znalostí a velmi rychle poznají, pokud si člověk není jistý tím, co je učí,“ shrnul ředitel.

Odborní garanti se vzájemně shodli, že i pro samotné studenty oboru Zdravotnický záchranář je výuka první pomoci v rámci Juniorské univerzity přínosná, neboť mají možnost již získané znalosti a dovednosti, komunikační nevyjímaje, intenzivněji prohlubovat a osvojovat. „Dnešním dnem pro nás však lekce první pomoci „na cestách“ nekončí. Již na jaře pokračujeme výukou první pomoci na středních a základních školách (to v rámci Dětské univerzity), avšak zájem je i z mateřských škol,“ dodali koordinátoři.  

Juniorská univerzita ZSF JU je určena pro zájemce od 15 let - cílem je účastníkům přiblížit studium na univerzitě zábavnou a interaktivní formou, seznámit je s univerzitním prostředím, špičkovou technikou, nejnovějšími vědeckými poznatky a rozvíjet osobnost i vědomosti a motivovat je tak k další odborné práci. Ve výuce se využívají prvky moderní zážitkové pedagogiky, badatelská výuka atd. Juniorská univerzita (stejně jako Dětská univerzita) dává svým absolventům náskok před jejich vrstevníky a buduje jejich pozitivní vztah k vědě, případnému budoucímu studiu na vysoké škole či budoucí kariérní orientaci.

Přiložené obrázky