Nacházíte se zde: Úvod > Konferenci European Transcultural Nursing Association (ETNA) zahájil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Konferenci European Transcultural Nursing Association (ETNA) zahájil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Novinka (19.6.2019)

Konferenci European Transcultural Nursing Association (ETNA) zahájil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity začala ve středu velká mezinárodní konference European Transcultural Nursing Association (ETNA), která zde potrvá až do soboty 22. června. Jedná se o velmi prestižní akci, která je organizovaná jednou za dva roky. V České republice se koná poprvé, jednacím jazykem je angličtina. Letošní ročník se zabývá ošetřovatelským kurikulem (tj. učebními osnovami) a zaměřuje se na kulturní kompetence sester – v současném globalizovaném světě je stále důležitějí, aby byly schopny zajistit všem pacientům péči tak, aby byly respektovány jejich kulturní návyky, potřeby a očekávání.

Program je bohatý, s přednáškami v sálech budovy ZSF JU Vltava/Uran vystoupí odborníci z téměř 20 zemí světa. Ve středu dopoledne zahájila maraton přednášek Catherine Gilbert, která promluvila na téma Building a Culturally Competent Curriculum: If Not Now, When?, poté se hosté vydali do Českého Krumlova. Slavnostní zahájení se odehrálo večer v hotelu Budweis, kde v úvodu promluvili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula, děkanka ZSF JU Ivana Chloubová, prezidentka asociace ETNA Irena Papadopoulos a náměstek českobudějovického primátora Viktor Vojtko. V závěru večera všechny potěšilo vystoupení Pěveckého sboru ZSF JU.

Asociace ETNA sdružuje odborníky podílející se na výuce studijního programu ošetřovatelství, studenty, všeobecné sestry a další odborníky z ošetřovatelství či příbuzných oborů. Její jedinou členkou z České republiky je proděkanka ZSF JU pro vědu a výzkum prof. Valérie Tóthová, která tuto akci pro naši fakultu získala. Téma je i pro nás velmi inspirativní: Cílem konference je porovnat, jak jsou v různých státech nastavené učební osnovy, jak studenti získávají vědomosti a dovednosti, které jsou potřebné pro poskytování kulturně kompetentní péče.

Program viz: https://www.etna2019.cz/

Přiložené obrázky